Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
 

Історія становлення української греко-католицької церкви в Криму

Функціонування Української греко-католицької церкви у Криму – тема не дуже поширена для загалу, адже через відсутність власних релігійних споруд багато вірян просто не знають не лише про місця перебування релігійних громад, а й взагалі про їхнє існування, відвідуючи храми інших конфесій. Та й зараз настали не найкращі часи для її існування в Криму. Тож ми пропонуємо увазі наших читачів цикл статей про історію становлення УГКЦ на Кримському півострові від її витоків до сьогодення…

 

ЯЛТА

 

Заснування релігійної громади

Після легалізації Української греко-католицької церкви в СРСР наприкінці 80-х років українська громада м. Ялта попервах складалася з вузького кола мешканців Ялти, що згуртувались у новоутворену організацію «Просвіта». На одній із зустрічей з кількома членами «Просвіти» було обговорено питання організації у м. Ялта громади Української греко-католицької церкви та її офіційної реєстрації. За цю відповідальну справу взялася Лідія Бучинська.

На зборах 25 жовтня 1990 року було прийнято рішення про утворення релігійної громади Української греко-католицької церкви. Одними з найбільш активних засновників були: Лідія Бучинська, Петрунелія Стегній, Петро Гримак, Наталія Матуляк, Марія Волосацька, Ольга Константинович, Йосип Матура, пан Костелецький та інші. Новоутворена релігійна громада набула назви «Храм перенесення мощів Миколая Чудотворця». Першою головою громади було обрано Наталю Василівну Матуляк.

 

Спільна молитва

У Ялті в кінці ХІХ століття громадою римо-католицької церкви був побудований костел, який після 1920-го року радянською владою був закритий. За часів Радянського Союзу тут був склад, спортзал, органний зал, краєзнавчий музей. На початку 1990-х у м. Ялта також було зареєстровано громаду Римо-католицької церкви, першим парохом якої був о. Роман Дердзяк. Отож дві громади разом спільно боролися за повернення храму. Спочатку люди купляли квитки до музею, що розташовувався у храмі, і таким чином служили літургію. На прохання греко-католицької громади був направлений перший священик о. Микола Шевчук зі Львівської єпархії. Після повернення храму Римо-католицькій громаді у храмі за спільною домовленістю почала проводити богослужіння також і громада Української греко-католицької церкви, вірні якої надали посильну фізичну допомогу в ремонтних роботах.

 

Початок покладено

Офіційну реєстрацію громада як юридична особа отримала 24 квітня 1992 року. На початку свого існування релігійна громада була нечисленною (за різними даними, від 6-ти до 25-ти чоловік) і в основному була сформована вихідцями з західних областей України. Але згодом, поширюючи інформацію про себе через радіо та місцеві газети, громада стрімко збільшувалась. На сьогодні є близько 70-ти родин, які є практикуючими християнами ялтинської громади УГКЦ. Кількість тих, що себе відносять до неї, але з різних причин не є активними її членами, є аналогічною (а можливо, й вищою). 1995 року адміністратором громади був призначений другий священик – о. Валерій Лозинський, який служив до 1997 року; в 1997 році був призначений о. Назарій Лех, який провадив служіння до 2000 року. З 15 жовтня 2000 р. до березня 2014 р. посаду адміністратора громади обіймав протопресвітер о. Ігор Гаврилів.

За підтримки громади щосуботи проводяться катехитичні заняття для дітей, діє театральна студія.

 

Знакова подія

13 червня 2011 року в районі пансіонату «Прибережний» (м. Ялта, АР Крим) відбулося освячення невеликого, дещо схожого на зменшену копію Собору Святої Софії в Римі, храму на честь Пресвятої Трійці, який будувався 10 місяців. Cвяту Архієрейську Літургію та освячення храму здійснили Куріальний єпископ Владика Богдан (Дзюрах), секретар Синоду єпископів УГКЦ, та Владика Василь (Івасюк), Екзарх Одесько-Кримський, у співслужінні з парохом ялтинської громади, деканом Кримського деканату отцем протопресвітером Ігорем Гаврилівим, а також іншими священиками екзархату та священиками римо-католицької церкви з Ялти та Євпаторії.

На святкування знакової для кримських греко-католиків події у дворі невеликого храму, окрім місцевих парафіян, також зібралися численні гості – не лише з різних куточків України, а й з Білорусі, Польщі та Молдови. Урочиста Літургія супроводжувалася незабутньо колоритним співом учасників Галицького камерного хору «Євшан», які спеціально прибули зі Львова до Ялти з нагоди освячення першої на території Криму греко-католицької святині. Невеликий за розмірами храм не міг вмістити всіх бажаючих бути присутніми на службі Божій, проте люди, які перебували надворі, мали змогу чути трансляцію літургії через гучномовець.

 

Родина меценатів

Церкву Пресвятої Трійці було збудовано зусиллями родини Петра та Оксани Токачів, котрі, перейнявшись проблемами ялтинських греко-католиків, використали приватну земельну ділянку для того, щоби власним коштом побудувати на ній храм у подарунок вірянам-землякам. Благородний та достойний найвищої похвали вчинок мецената не міг бути залишений непоміченим та невіддяченим, родина Токачів отримала грамоту подяки з апостольським благословенням Папи Римського Бенедикта XVI. Також родина меценатів була нагороджена подячною грамотою від Глави УГКЦ Блаженнійшого Святослава, а від кир Богдана особисто – списком ікони св. Климента, Папи Римського.

31 серпня 2014 р., вже в той час, коли для церкви в Криму настали скрутні часи, на літургії в Патріаршому соборі Воскресіння Христового (Київ) під час річної зустрічі Світового конгресу українців Петро Токач отримав з рук Блаженнійшого Патріарха Святослава (Шевчука) дияконські свячення.

Поява на півдні Криму на той час єдиного в регіоні греко-католицького храму стала приємною несподіванкою для багатьох вірян УГКЦ та інших конфесій, а також для людей доброї волі з огляду на умови функціонування кримських греко-католицьких громад, яким місцева влада постійно відмовляє в праві на зведення власного храму в силу тих чи інших обставин.

Продовження буде

 

Інформація надана сайтом: Греко-католицька громада Ялти  http://ugcc-yalta.org.ua/

 

Поширити запис
Записано

borisenko@svitlytsia.in.ua

Коментарів немає

Залишити коментар