Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА

Історія становлення української греко-католицької церкви в Криму

Функціонування Української греко-католицької церкви у Криму – тема не дуже поширена для загалу, адже через відсутність власних релігійних споруд багато вірян просто не знають не лише про місця перебування релігійних громад, а й взагалі про їхнє існування, відвідуючи храми інших конфесій. Та й зараз настали не найкращі часи для її існування в Криму. Тож ми пропонуємо увазі наших читачів цикл статей про історію становлення УГКЦ на Кримському півострові від її витоків до сьогодення…

 

Молитви в “катакомбах”

У Севастополі п’яту частину населення міста складають українці, яких тут мешкає більше 70 тисяч. Українські релігійні громади в Севастополі існували з 90-х років минулого століття, незважаючи на шалений спротив тодішньої антиукраїнської міської ради та тісно пов’язану із цією нехристиянською позицією депутатів відсутність храмів. Під дверима свого храму, в якому комуністична влада Севастополя влаштувала кінотеатр і платний туалет, римо-католики більше дванадцяти років проводять богослужіння. За словами о. Леоніда Ткачука, «християнам не звикати молитися в катакомбах: врешті-решт, саме з цього і починалося християнство в Криму, посіяне засланцем до Херсонеса святим Климентом. Цей досвід не залишає сумнівів з приводу того, на чиєму боці стоїть правда і чий бік зрештою візьме верх у непристойно тривалій суперечці за справедливість».

 

З історії заснування

До створення громади УГКЦ у Севастополі значною мірою спричинилася місцева організація «Союз українок» і, зокрема, п. Богдана Процак, голова цієї організації, яка стала засновницею і першою головою громади УГКЦ в Севастополі. 24 березня 1991 року відбулася зустріч п. Богдани в Храмі Св. Юрія у Львові на прийомі у преосвященного Митрополита Володимира Стернюка, Містоблюстителя Глави Помісної УГКЦ, яку зорганізував Отець Студит Йосиф Мілян, для отримання документів на реєстрацію громади УГКЦ в Севастополі. Допомогу в реєстрації громади УГКЦ у Севастополі надавав Ігор Тенюх, командувач ВМС України (2006 -2010), який на той час був депутатом Севастопольської міської держадміністрації й очолював депутатську групу «Україна».

 

За словами о. Леоніда Ткачука, «християнам не звикати молитися в катакомбах: врешті-решт, саме з цього і починалося християнство в Криму, посіяне засланцем до Херсонеса святим Климентом…

 

Ще 19 серпня 1991 року, в день початку державного заколоту в колишньому СРСР, у Севастополі була офіційно зареєстрована греко-католицька громада; посприяв цьому тодішній голова Севастопольської міської державної адміністрації Іван Єрмаков, незважаючи на шалений спротив місцевих комуністів. На той час у Севастополі вже існувала «Просвіта», котра об’єднувала національно свідоме українство міста. Разом з Богданою Процак перші підписи поставили родини Миколи Гука, Ігоря Тенюха, Володимира Холодюка, Володимира Притули, Стефанії Садчук, Заторської-Топіліної, Яковенків та Микола Кічмар. Добре знаючи політичну обстановку в Криму, значну підтримку УГКЦ у Севастополі організував Михайло Бучинський – перший голова «Просвіти» м. Сімферополя, учитель географії, який вчив дітей цьому предмету, обходячи з ними кримські гори і печери, згодом протоієрей в Трускавці, редактор газети «Жива вода», іконописець.

 

Перші богослужіння

На свого першого священика севастопольська громада чекала два роки; за цей час Львівська духовна семінарія Святого Духа присилала до Севастополя на свята Різдва, Великодня, Пресвятої Трійці семінаристів і священиків.

Не маючи свого храму, греко-католики перші богослужіння проводили на території Херсонеського історичного заповідника, з поради героїчної людини – Миколи Кічмара, який загинув у Нагірному Карабаху 9 травня 1992 р. і похований на цвинтарі в Єревані, з написом на могилі «Микола з України».

Приміщення для богослужінь також надавав Севастопольський військово-морський інститут ім. Нахімова. Тривалий час богослужіння відбувалися в однокімнатному помешканні світлої пам’яті о. Анатолія Мазурика, яке він винаймав за власний кошт. Іноді богослужіння відбувалися в приміщенні Б. Процак; зокрема, перше хрещення дітям з українських родин там уділив о. Роман Мірчук, син відомого знавця історії Петра Мірчука.

Коли голова місцевої «Просвіти» Микола Гук отримав приміщення для організації, з’явилася можливість проводити богослужіння вже в більшій залі.

 

Незвичайний батюшка”

Перший священик севастопольської громади о. Анатолій Мазурик завоював авторитет серед місцевої інтелігенції. Маючи філологічну освіту, міг спілкуватися кількома мовами, його запрошували на різні заходи, що відбувалися в місті. На відзначення 140-річчя героїчної оборони Севастополя у Кримській війні до Севастополя прибули делегації Великої Британії, Італії, Туреччини. Серед них були і представники церков. Від Католицької церкви делегацією Італії був запрошений о. Анатолій Мазурик. Єпископ Англіканської церкви подарував йому срібний хрест з прикрасами. Він був запрошений на перші установчі збори Асоціації національно-культурних товариств Севастополя. Там його промова так захопила весь великий зал у готелі «Крим», що до нього підійшов мер міста Семенов і запропонував свою допомогу. О. Анатолій почав робити все для будівництва храму, але з екрану місцевого телебачення став виступати Георгій Поляков від православної церкви Московського патріархату проти УГКЦ, підбурювати місцеве населення; навіть в технічному університеті студентам роздавали листівки з текстом: «Надвігаєтся чорная туча греко-католіков». Міська, на той час комуністична, рада, очолювана Василем Пархоменком, відібрала від громади землю на користь церкви Московського патріархату. Досі там нічого не побудовано, а громадські кошти пропали. На засіданні міської ради був присутній єпископ Лазар з Московського патріархату. В його присутності греко-католикам кричали: «Убірайтесь отсюда, ето нє наша церков». Віряни УГКЦ навіть боялися за життя свого настоятеля, котрий зазнав звинувачень з боку УПЦ Московського патріархату просто за те, що ходить по «священной севастопольской земле»…

Копітка душпастирська праця отця Анатолія, його щире слово, вроджена аристократична толерантність та інтелігентність дали свої плоди: жителі міста, незалежно від національності та віросповідання, потягнулися до «незвичайного батюшки», як називали його севастопольці. Після трьох років перебування у Севастополі (1993-1996) о. Анатолій Мазурик залишив по собі живу й досить зорганізовану греко-католицьку спільноту.

 

Продовження буде

 

Інформація надана сайтом: Греко-католицька громада Ялти  http://ugcc-yalta.org.ua/

Поширити запис
Записано

borisenko@svitlytsia.in.ua

Коментарів немає

Залишити коментар