Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА

Історія становлення української греко-католицької церкви в Криму

СЕВАСТОПОЛЬ

 

Знову без приміщення

Другим священиком був о. Микола Бердник, котрий допомагав місцевим пластунам під час літніх таборів. Він їм залишив про себе добрі враження.

Коли приїхав третій священик – о. Петро Кам’янський, від «Просвіти» забирали приміщення і громада УГКЦ знов позбулася притулку; богослужіння відбувалися в помешканні о. Петра. Потім жителі Балаклавського району, парафіяни зареєстрованої ще отцем Анатолієм Мазуриком громади Андрія Первозванного, запропонували взяти в оренду напівзруйноване приміщення на 10-му кілометрі Балаклавського шосе, яке о. Петро з парафіянами, місцевими родинами та парафіянами громади Успіння Пресвятої Богородиці відремонтували. Окрім того, о. Петро зумів добитися виділення землі під будівництво храму Успіння Пресвятої Богородиці.

 

«За 15 років севастопольська громада УГКЦ була першою в юридичній реєстрації; за той час безліч різних конфесій отримали землю й побудувалися, але досі не має своїх храмів у місті Севастополі жодна з українських церков…»

 

Незважаючи на такий стан релігійних громад, севастопольські представники українських церков різних конфесій у місті часто проводили спільні заходи та молебні, що могло б слугувати прикладом для інших регіонів та столиці.

 

Для віруючої людини цього замало…

Громада нараховує більше сотні людей; щонеділі Службу Божу відвідують десятки людей, а в самому місті проживають тисячі людей, які, відчуваючи себе українцями, нечасто, але відвідують богослужіння.

Незадовільним вважав релігійний стан українців Севастополя о. Микола Квич, парох громад Успіння Пресвятої Богородиці, Св. апостола Андрія Первозванного, Св. Василія Великого, капелан ВМС ЗСУ, якому довелося пережити чимало перешкод в оформленні документів. УГКЦ має капличку, кілька громад, місце під забудову храму – є можливість святкувати релігійні свята, збиратись і розмовляти українською, можна задовольняти релігійні потреби. «Але для віруючої людини цього замало», – каже священик. Каплиця щонеділі повна, у великі свята на вулиці збирається до 200 осіб – хоч спекотно, хоч холодно. Кількість парафіян, на думку о. Миколи, прямо залежить від наявності храму. «Ми робимо кроки, щоб мати повноцінний храм, робиться новий проект. На жаль, перший проект ми реалізувати не зможемо, хоч витрачені дуже великі кошти – виникли проблеми із земельною ділянкою». Про неупереджене і рівне ставлення влади до віруючих різних конфесій залишається тільки мріяти. За 15 років севастопольська громада УГКЦ була першою в юридичній реєстрації; за той час безліч різних конфесій отримали землю й побудувалися, але досі не має своїх храмів у місті Севастополі жодна з українських церков.

 

СІМФЕРОПОЛЬ

 

Скинутися всім світом…”

У Сімферополі діє парафія свщмч. Йосафата; громада не має навіть каплички. Служби Божі проходили щодня в маленькій, затісній для парафіян вітальні старого будинку, в якому мешкав парох громади. Надання землі під побудову каплички громада домагалася з 2005 року.

В березні 2008 року було оприлюднено звернення о. Віктора Гуменюка до всіх людей доброї волі з проханням “«скинутися всім світом» на купівлю через аукціон земельної ділянки під будівництво храму Божого для громади УГКЦ у м. Сімферополі”. У своєму зверненні отець Віктор з гіркотою зазначає, що «людина в очах влади може бути нижчою за достоїнством від… собак! Бо влада, у тому числі і м. Сімферополя, наприклад, виділяє кошти на закупівлю землі під будівництво притулку для собак і котів, а для бідного «пенсіонера» місця для духовного єднання з Богом немає». Оприлюднивши ціну питання – «від двох мільйонів американських доларів», – о. Віктор закликав «долучитися до акції багатих пенсіонерів, а також «бідних» депутатів Верховної Ради України і АРК».

 

Всі ми – люди…”

2010 року сімферопольським греко-католикам було надано ділянку площею 0,34 га за НВК «Українська гімназія». Було оформлено документи, будівництво релігійної споруди впроваджено до міського генерального плану. Проте неабияким був подив парафіян, коли ті, приїхавши на надану територію, завважили там самовільно зведені забудови, які належали родинам репатрійованих кримських татар. У міській раді Сімферополя громаді вказали, що будівництво каплиці є можливим після знесення нелегальних будівель, проте о. Віктор Гуменюк рішуче відкинув цей варіант, оскільки після цього він би не зміг на цьому місці, за власними словами, «проповідувати людям про любов». У неформальній бесіді з урядовцями о. Вікторові порадили домовитися з… Меджлісом кримськотатарського народу. Що й було, до речі, зроблено. В Меджлісі на запит греко-католиків офіційної відповіді не дали.

Реакція вірян була мирною; демонструючи щире християнське терпіння, греко-католики до останнього, за словами о. Віктора, вірили, що «всі ми – люди, тому, коли попросити, самозахоплювачі самі звільнять територію, коли дізнаються, на яку високу мету її призначено». Заручниками цього становища стали й віряни, й самі представники влади.

 

Марні сподівання

Показовим є той факт, що у вересні 2010 року сімферопольська міськрада відмовилася надати земельну ділянку для побудови в місті собору Української православної церкви Київського патріархату, – начебто на тій підставі, що ця церква винна у… «підтримці бандерівців та розколі православ’я» (!). Ці звинувачення було кинуто в обличчя присутньому на засіданні міськради архієпископові Сімферопольському і Кримському Климентові (УПЦ КП). Перед голосуванням з цього питання мер Сімферополя звернувся до депутатів з такими словами: «Якщо будь-яка церква, будь-яка мечеть, собор або храм працюють, значить, там є люди, які приходять туди здійснювати обряди. У нас є й адвентисти сьомого дня, і мормони, й інші громади. Навіть тим, які заборонені в більшості країн, ви видавали землю для будівництва культових споруд. Давайте приймати рішення голосуванням». Проте сам мер участі в голосуванні з цього питання не брав.

15 лютого 2011 року Сімферопольська міська рада надала Духовному управлінню мусульман Криму земельну ділянку для побудови Соборної мечеті на вулиці Ялтинській, 22, де кримські мусульмани давно просили дати їм землю. Сподівання місцевої громади УГКЦ на те, що наступними в черзі на виділення земельної ділянки під побудову своєї релігійної споруди будуть вони, виявились марними…

Продовження буде

 

Інформація надана сайтом: Греко-католицька громада Ялти  http://ugcc-yalta.org.ua/

Поширити запис
Записано

borisenko@svitlytsia.in.ua

Коментарів немає

Залишити коментар