Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА

Історія становлення української греко-католицької церкви в Криму

АЛУШТА

До березня 2014 р. в Алушті діяла невелика греко-католицька громада, якою опікувався декан  Кримського деканату УГКЦ о. протопресвітер Ігор Гаврилів. Через брак коштів на оренду приміщення або побудову культової споруди Служби Божі проходили в приватному помешканні.

 

ЄВПАТОРІЯ

 

Перші кроки парафії

Парафію Покрови Пресвятої Богородиці УГКЦ в Євпаторії було засновано в серпні 2005 року. Від стану становлення та реєстраційної діяльності в 2006 році громада перейшла до практичної та публічної праці.

Від самого заснування і до цього часу парохом громади є о. Богдан Костецький. Розповідаючи про заснування своєї громади, о. Богдан зазвичай каже: «Спочатку парафія Покрови Пресвятої Богородиці в м. Євпаторія нараховувала 5 осіб: священик, п. Віра Ковальчук та Господь Бог у Трьох Особах». Не маючи власного храму, громада орендувала приміщення спочатку в єдиній у місті українській бібліотеці. Як розповідає о. Богдан, за півроку існування громада зросла в кілька разів (нині парафія нараховує близько вісімдесяти осіб, щонедільну Службу Божу відвідують півсотні вірян). Під час Йорданських свят 2006 року о. Богдан з членами громади був запрошений освятити приміщення школи №13. А на другий день директора – Ольгу Олексіївну Тимошенко – викликали у міськвно і попередили: якщо вона ще хоча би раз запросить до школи «уніатського» священика, то буде звільнена з роботи. З гіркотою отець Богдан розповідав також про те, що всі оголошення про діяльність УГКЦ у місті зривали.

 

Розповідаючи про заснування своєї громади, о. Богдан зазвичай каже: «Спочатку парафія Покрови Пресвятої Богородиці в м. Євпаторія нараховувала 5 осіб: священик, п. Віра Ковальчук та Господь Бог у Трьох Особах».

 

Щоб полегшити сприйняття богослужінь, неукраїномовним вірним у храмі служать греко-католицьку Літургію російською мовою.

На парафії діє невеликий хор, який складається з кількох жінок, які ведуть все богослужіння; після Служби Божої учасниці хору вивчають нові богослужбові твори українських композиторів. За короткий час церковний хор своїм співом виріс до міського рівня. Невеличкий хор греко-католицької громади запрошували на святкування різних державних та релігійних свят у міський центр дозвілля, відтак він був візитною карткою греко-католицької церкви в Євпаторії.

 

Розширення релігійної громади

Усі парафіяни беруть активну участь у парафіяльному житті, допомагають одне одному творити міцну Церкву.

При церкві діяла недільна школа, велася катехизація дітей та молоді. Станом на 2012-2013 рік катехизаційні заняття відвідували 14 дітей віком від чотирьох до п’ятнадцяти років.

Також для бажаючих прийняти Святу Тайну Подружжя парохом громади було розроблено передшлюбний протокол, положення якого запозичено з практики єпархій Західної України. Для наречених проводилася передшлюбна катехизація.

 

Єдиним місцем у Керчі, де свідомий українець може почути рідну мову, Боже Слово рідною мовою, поспілкуватися нею, є парафія рівноапостольних св. Володимира і св. Ольги УГКЦ, заснована з ініціативи двох місцевих українців у серпні 2004 року.

 

Вірні УГКЦ в Євпаторії збираються в орендованій кімнатці на набережній ім. Горького, в приміщенні бібліотеки центральної курортної поліклініки.

У 2012 році часто відвідувались вірні греко-католицького віровизнання у селищах міського типу Новоозерне та Чорноморське (50 і 70 км від Євпаторії відповідно). У цих селищах проводились різні церковні таїнства та треби. У перспективі була можливість відкриття релігійних громад у м. Саки, селищі Мирний, а також інших навколишніх селах.

О. Богдан Костецький також ніс капеланське служіння для військової частини В/Ч А-4519 (зенітно-ракетний полк Повітряних Сил України). Після низки відмов місцевої влади надавати землю під будівництво храму УГКЦ безкоштовно для цієї мети спільними зусиллями Преосвященного Владики Василія, пароха о. Богдана, місцевих парафіян та жертводавців було придбано земельну ділянку. Парафіяни брали активну участь у будівництві Свято-Покровського храму; чи буде він добудований, і ким – невідомо…

 

КЕРЧ

 

Єдиний осередок українства

У місті-герої Керч, де перебуває найстаріша християнська святиня України – збудований у 4 столітті храм святого Івана Хрестителя, на сьогодні проживає близько 160 тис. населення, з них 20% – українці. Головною бідою керченських українців завжди був брак уваги до них з боку держави: на 160-тисячне місто нема жодної української школи, жодного українського дитячого садочка, жодної української громадської організації, жодного українського часопису і т. д. Українці жили в своїй державі, немов чужі.

Єдиним місцем у Керчі, де свідомий українець може почути рідну мову, Боже Слово рідною мовою, поспілкуватися нею, є парафія рівноапостольних св. Володимира і св. Ольги УГКЦ, заснована з ініціативи двох місцевих українців у серпні 2004 року. Починати довелось практично з нуля. Станом на 2010 рік громада УГКЦ у Керчі налічувала близько 20 вірних, за рік ця кількість зросла до 50. Громада складається з вихідців із Галичини, Кіровоградщини, Одещини, Черкащини. Їх об’єднує одна мова, культура, традиції, церковний східний обряд.

 

Храму бути…

З 2006 до 2010 року Служби Божі відправлялися в римо-католицькому храмі по вул. Театральна, 32 (біля театру ім. Пушкіна).

З 2007 року віряни безрезультатно добивалися в місцевої влади земельної ділянки для будівництва свого храму. Довелося писати до Президента України. В результаті на аукціоні було придбано приміщення площею 130 кв. м (без вікон, дверей, всередині без підлоги і т. д.), з якого планувалося зробити каплицю для проведення богослужінь. За рік, завдяки пожертвам, поставлено двоскатний дах, купол з хрестом, вікна, двері. Через бідність коштів на реставрацію парафія не мала.

З вересня 2006 року парафію обслуговував отець Валерій Сембрат; завдяки його старанням від 16 січня 2011 року в Керчі біля залізничного вокзалу (Вокзальне шосе 49-а, зупинка АТП) з’явився храм св. рівноап. Володимира і Ольги. Перша Служба Божа в цьому храмі відбулася 19 грудня 2010 року на свято св. Миколая Чудотворця; 16 січня 2011 року екзарх Одесько-Кримський кир Василь (Івасюк) освятив храм.

 

ДЖЕРЕЛА:

Власна інформація

Департамент інформації УГКЦ – http://ugcc.org.ua/

Сайт Одесько-Кримського деканату УГКЦ – http://www.ugcc.od.ua/

Релігійно-інформаційна служба України – http://risu.org.ua/

Сайт «Релігія в Україні» – http://www.religion.in.ua/

Газета «Кримська світлиця» – http://svitlytsia.crimea.ua/

Католицький Оглядач – http://catholicnews.org.ua/

Сайт УГКЦ у м. Севастополі – http://ugcc.sebastopol.ua/history.htm

Сайт УГКЦ у м. Керч – http://ugcckerch.mylivepage.com/

Сайт Української Гельсінської спілки з прав людини – http://helsinki.org.ua/

http://www.depo.ua/rus

Інформація надана сайтом: Греко-католицька громада Ялти  http://ugcc-yalta.org.ua/

Поширити запис
Записано

borisenko@svitlytsia.in.ua

Коментарів немає

Залишити коментар