Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
 

Історія становлення української греко-католицької церкви в Криму

Функціонування Української греко-католицької церкви у Криму – тема не дуже поширена для загалу, адже через відсутність власних релігійних споруд багато вірян просто не знають не лише про місця перебування релігійних громад, а й взагалі про їхнє існування, відвідуючи храми інших конфесій. Та й зараз настали не найкращі часи для її перебування в Криму. Тож ми пропонуємо увазі наших читачів цикл статей про історію становлення УГКЦ на Кримському півострові від її витоків до сьогодення…

 

Як все починалося…

Прийнято вважати, що історично на теренах Кримського півострова не було Греко-Католицької Церкви, а її перші громади у Криму з’явилися лише за часів т.зв. перебудови (кінець 80-х рр. ХХ ст.). Однак кримський історик Олекса Гайворонський згадує, що у 2-й половині ХІХ ст. на півострові перебувала група поляків, до якої тяжіли місцеві українці латинського обряду; цілком можливо, що на той час у Криму могли перебувати й католики східного обряду, які, так само, як і поляки, могли рятуватися на півострові від репресій російського царського уряду.

Існування греко-католицьких церков у Криму фіксується у виданнях початку ХХ століття: наприклад, польський дослідник Станіслав Бендлєвіч у своїй праці «З подорожі Кримом і Україною» згадує греко-католицький храм у Євпаторії (Bendlewicz, Stanisław, Z podróży po Krymie i Ukrainie. – Poznan, 1910-1920 (?). – S. 22); на місці якого зараз, вірогідно, розташований Свято-Миколаївський собор.

Становлення Української греко-католицької церкви в Криму від кінця ХХ ст. було і є досить нелегким. Головною проблемою до сьогодні залишається відсутність храмів і перешкоди в їхній побудові. Літургії для кримських греко-католиків наразі доводиться відправляти або в храмах інших конфесій (як це було в Ялті та Керчі, де греко-католики збиралися на Служби Божі в римо-католицьких костелах), або в помешканнях священиків (Сімферополь) чи спеціально пристосованих приміщеннях (Євпаторія, Севастополь).

 

Від Одесько-Кримського…

Рішенням Синоду єпископів УГКЦ в 2002 році було утворено Одесько-Кримський Екзархат УГКЦ, територія якого охопила чотири області (Одеську, Миколаївську, Херсонську, Кіровоградську) та АР Крим. Екзархат очолив екзарх Одесько-Кримський преосвященний кир Василь (Івасюк), хіротонізований тогочасним Отцем і Главою УГКЦ Блаженнійшим Любомиром Кардиналом Гузаром у Свято-Юрському храмі міста Львова 28 вересня 2003 року.

У липні 2004 року під час зустрічі з вірянами в Севастополі владика Василь, зважаючи на велике поле праці і необхідність більш тісного контакту з віруючими, які потребують духовної опіки і душпастирства, оприлюднив плани щодо створення в Криму деканату, залишивши в Криму з цією метою трьох священиків.

На початку 2000-х років у Криму діяло три громади – перенесення мощів Миколая Чудотворця (Ялта), Успіння Пресвятої Богородиці, Св. Андрія Первозванного (Севастополь). Після утворення екзархату громади увійшли до його складу.

 

…До Кримського Екзархату

13 лютого 2014 р. сталася знаменна подія в житті кримських греко-католиків: Блаженніший Святослав (Шевчук), Верховний архієпископ Києво-Галицький, за згодою Синоду єпископів УГКЦ та порадившись з Апостольською Столицею, створив Кримський екзархат УГКЦ, виокремивши його з дотеперішнього Одесько-Кримського екзархату УГКЦ, а дотеперішнього екзарха Одесько-Кримського владику Василія (Івасюка) призначив єпархом Коломийсько-Чернівецьким УГКЦ.

Теоретично Кримський Верховноархієпископський екзархат охоплює територію Кримського півострова і має осідок у Сімферополі. Наразі Адміністратором Кримського екзархату є владика Михайло (Бубній), Екзарх Одеський. До складу екзархату входить Кримський деканат, деканом якого є о. Богдан Костецький. До 2014 року Кримський деканат УГКЦ налічував дев’ять громад: у Сімферополі (+ с. Софіївка та с. Маленьке), Севастополі (+ с. Гончарне), Ялті (+ смт Паркове), Євпаторії, Керчі, Алушті. Громадами опікувалися п’ятеро священиків.

 

«Несемо свій хрест…»

Проте головна проблема – відсутність власних релігійних споруд – призводить до того, що багато вірян греко-католицької церкви, які мешкають в цих населених пунктах або відвідують їх, просто не знають не лише про місця перебування релігійних громад, а й взагалі про їх існування, відвідуючи храми інших конфесій.

Зі слів голови Союзу українок Севастополя п. Богдани Процак: «Різним конфесіям інших національностей землі під будівництво церков дають легко, а ось нам треба довго боротись. Ще й до того ж доводиться терпіти ідеологічні напади і хуліганські шовіністичні прояви ворожості – у Євпаторії навіть розбили вікно в храмі та зробили образливі написи. Проте, дотримуючись законів Святого Писання, несемо свій хрест і збираємось великою кількістю в тісних приміщеннях, прославляючи Господа Бога, маючи надію, що права українських християн в Україні таки будуть захищені».

 

Буремний 2014-й…

Чималих потрясінь і гонінь УГКЦ в Криму зазнала на початку весни 2014 року. Впродовж березня священики Кримського екзархату УГКЦ отримували усні та письмові погрози з вимогами залишити територію Криму, проте не кидали своїх вірних у ці складні часи; за вказівкою ієрархії УГКЦ кримські священики евакуювали своїх дружин і дітей на материкову частину України, після чого повернулися на парафії, щоб підтримати вірян під час кризи, а також моральної та фізичної небезпеки.

Станом на кінець березня 2014 р. практично всі греко-католицькі священики, які на той час несли служіння  на півострові, були змушені виїхати з Криму.

 

Продовження буде

 

Інформація надана сайтом: Греко-католицька громада Ялти  http://ugcc-yalta.org.ua/

Поширити запис
Записано

borisenko@svitlytsia.in.ua

Коментарів немає

Залишити коментар