Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
 

«Кримський цикл» театру «Перетворення»

Театр Володимира Завальнюка «Перетворення» − мабуть, єдиний столичний мистецький колектив, у репертуарі якого значне місце посідають вистави на тему українсько-кримськотатарських відносин. Нещодавно театр презентував оновлену версію спектаклю для дітей середнього та старшого шкільного віку за казкою Сашка Лірника «Про силу характерницьку, богатиря Ахмеда і Грицька Кобилячу Смерть». Із цієї нагоди розмовляємо з актором (і директором) цього театру, відомим літератором і бардом Кирилом Булкіним.

 

«У випадку з «кримським циклом» це були нові знання, знайомства, величезна душевна щирість нових друзів, яких ми постійно згадуємо з болем і тривогою за їхні долі в сучасних кримських умовах».

 

Як сталося, що «Перетворення» звернулося до кримськотатарської теми?

– Це відбулося за кілька років до весни 2014 року, а саме 2010-го, коли ніхто ще не очікував аж настільки трагічного розвитку подій на півострові, хоча тривожні сигнали вже, як то кажуть, ширяли у повітрі. І наш театр, завжди чутливий до суспільного пульсу, вирішив започаткувати просвітницький проект, що за допомогою театральних засобів сприяв би взаємоповазі й порозумінню між українцями й кримськими татарами. Відчувалося, що ця тема є критично важливою не лише для Криму, а й для всієї України. Час показав, що ми мали рацію, а великий успіх проекту (за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» ми здійснили в 2010-2011 рр. чотири виїзди з гастролями майже всією територією Криму) засвідчив: якби такий напрямок роботи був частиною державної політики, а не тільки окремими громадськими ініціативами, – в Криму все могло бути по-іншому. Адже ми знаємо, яку велику роль для місцевих мешканців відіграло ідеологічне зомбування і насаджування хибних стереотипів міжнаціональної ворожнечі – тобто саме те, чому ми протистояли своїми виставами.

 

scena_z_vistavi_2 

 

Які спектаклі були поставлені у вашому театрі в рамках цього проекту?

– Першою ластівкою була вистава «На спільнім шляху / Бир ёлу». Цю п’єсу написав я спеціально для проекту. У ній здійснено історичний зріз українсько-кримськотатарських відносин від часів Богдана Хмельницького і Тугай-бея до наших днів, а крім того, до драматургічних засобів додані журналістські: складовою частиною п’єси стали відеоінтерв’ю політиків, істориків, громадських діячів. Цей спектакль розрахований на дорослу аудиторію.

А після цього ми ще поставили виставу-мюзикл для старшокласників за казкою Сашка Лірника і казку для найменших школярів – точніше, об’єднали в одній виставі дві казки: українську «Колобок» і кримськотатарську «Про дівчину-ляльку».

 

Яке найяскравіше враження від виступів із цими виставами перед кримською аудиторією?

– Це – велика вдячність, теплота, з якою нас приймали кримські татари. Видно було, наскільки для них важливе намагання українських акторів засобами мистецтва зрозуміти, взяти на себе їхні болі і проблеми. Ну, і з ворожістю апологетів «руского міра» теж доводилось стикатися…

 

«Великий успіх проекту засвідчив: якби такий напрямок роботи був частиною державної політики, а не тільки окремими громадськими ініціативами, в Криму все могло бути по-іншому».

 

Чи змінив якимось чином цей досвід самих акторів?

– Аякже! Власне, так відбувається з кожною роботою. Перш ніж вплинути на глядача, зворушити щось, змінити у ньому, вистава має вплинути на нас і змінити нас самих. У випадку з «кримським циклом» це були нові знання, знайомства, величезна душевна щирість нових друзів, яких ми постійно згадуємо з болем і тривогою за їхні долі в сучасних кримських умовах.

Крім того, «кримський цикл» став значною мірою визначальним і для організаційного становлення нашого колективу: адже ми починали його ще «під дахом» іншого театру, але успіх проекту спонукав нас оформитись у самостійний колектив, до назви якого ввійшло ім’я режисера, як певний бренд, і курбасівський термін «Перетворення», що дуже добре відповідає нашій мистецькій концепції.

За роки, що минули з того часу, ми випустили багато вистав, серед яких – «Гамлет», «Король Лір», «Приборкання норовливої» В. Шекспіра, «Жанна д’Арк. Дисконт?..» Ж. Ануя, «Кумедний випадок» К. Ґольдоні тощо, але про «кримські» роботи завжди згадуємо з теплотою і радіємо тому, що їхнє життя в нашому репертуарі триває.

 

 

Поширити запис
Записано

soroka@svitlytsia.in.ua

Коментарів немає

Залишити коментар