Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
 

Квіти Таврії у Кримському Домі

З 1 до 14 липня у Києві в експозиційних площах культурного простору AUTONOMOUS  Державного підприємства «Кримський дім» пройшла виставка відомої художниці Людмили Вітковської «КВІТИ ТАВРІЇ». Таврійська серія вперше стала доступною для огляду в такому обсязі. 

 

 

Людмила Вітковська є знаною майстринею декоративного розпису. Вона – член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, лауреат премії ім. Петра Верни, заслужений майстер народної творчості України. Бібліотекар за фахом, вона присвятила своє життя мистецтву. В основі її творчого стилю лежать традиції петриківського та київського розпису. Людмила Вітковська ніде не вчилася малюванню і була «відкрита» наприкінці 1970-х рр. тим самим мистецтвознавцем, що відіграв важливу роль у долі Марії Примаченко, – Григорієм Мєстєчкіним.
Під керівництвом Л. Вітковської було засновано мистецьку школу, що виховала кілька поколінь обдарованих майстрів, які фактично відродили зниклу традицію народного розпису на півдні України.

 

l_vitkovska

Майстриня багато зробила для відродження декоративного розпису Таврії, навчаючи у 1974-1987 роках дітей – учнів студії «Чонгар-сад» на Херсонщині.

Експозиція «Квіти Таврії», яку презентовано цього разу у «Кримському домі», об’єднує кращі графічні листи, натхненні образами Херсонщини і Криму, що створювалися впродовж 2000-2010-х рр. Щоб показати серію у найбільш повному обсязі, окремі роботи було залучено із приватних колекцій. Її твори міцно пов’язані з навколишньою природою і життям людини. Вони зачаровують своїм неповторним колоритом – яскравим, соковитим, який водночас є традиційним для народного мистецтва. Твори Людмили Вітковської звеличують красу рідного краю, несуть у собі ключові образи світогляду нашого народу, які забезпечують спадкоємність славних традицій українського розпису.

 

⃰    ⃰    ⃰

Як відомо, декоративний розпис виник задовго до появи християнства і спочатку відігравав роль оберега. Як і всі давні народні традиції, він дуже глибоко увійшов у побутове життя українців. Розписування стін, а часом і господарських будівель, було дуже популярне на українських землях в давнину, а місцями збереглося і донині. Стіни в українській хаті майже завжди білилися, як і піч, тому в хаті було багато вільних площ для прикрашання вішаними образами або ж мальованими різнобарвними орнаментами. Господині розмальовували стіни орнаментами різних кольорів, найчастіше це були фантастичні дерева з птахами, півниками, щигликами тощо.

У пізніші часи почали з’являтись більш натуралістичні мотиви в розписах (листки дуба, клена, хмелю, барвінку, винограду, вінки й букети, сови і павичі).

vistavka_krimdim

Про все це, а також про те, чим відрізняється народне мистецтво від академічного, про магічний зміст, закодований у рослинному орнаменті, розповіла пані Людмила під час майстер-класу «Таємниці декоративного розпису», який відбувся 9 липня там же у «Кримському домі». Усім присутнім було дане завдання – намалювати власну квітку, з яким вони вдало впоралися.

 

Підверстка:

Що таке петриківський розпис…

Деякі регіони України, приміром, Київщина, Уманщина, Херсонщина, Одещина, стали визнаними центрами народного розпису. А вже з початку ХІХ століття на основі настінного розпису почав витворюватись розпис декоративний, який виконується на різних предметах повсякденного вжитку: вазах, тарілках, глечиках, карафках, навіть елементах збруї та озброєння (давня традиція мистецтва Запорозької січі). Нині цей декоративний розпис, що практикується народними майстрами-професіоналами, отримав збірну назву «петриківського» (від села Петрівка колишньої Протовчанської паланки земель Війська Запорозького, а нині Дніпропетровської області). Зберігаючи усі традиційні мотиви настінних розписів, петриківський розпис вирізняється розширенням діапазону садових (жоржини, айстри, тюльпани, троянди) та польових (ромашки, волошки) квітів, залученням до узорів мотиву ягід (калини, полуниці, винограду) та акантового листу («папороті»), також бутонів. Крім того, петриківські орнаменти і мотиви розпису мають більше рис натуралізму. Окрім традиційних фарб рослинного походження, малювання якими потребувало періодичного підновлення (двічі на рік), у петриківському розписі часто використовують олійні фарби.

 

Інформація та фото надані ДП «Кримський дім»

Поширити запис
Записано

borisenko@svitlytsia.in.ua

Коментарів немає

Залишити коментар