Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА

Серед сотень імен тюркомовних поетів ім’я кримськотатарського Ашика Умера з Гезлєва називається в першому ряду найпопулярніших авторів. Ашику Умеру судилося отримати величезну популярність ще за життя, завдяки своєму неперевершеному таланту народного поета-акина.

 

Абдулла Кендже-оглу не був би гезлєвцем, якби не вважав своє рідне місто Гезлєв позначеним особливою благодаттю Аллаха. Забезпечений хутровик, власник своєї лавки, користувався повагою серед городян. Однак він ще не знав, якою милістю його обдарував Всевишній, пославши йому і його молодій дружині в 1621 році сина. Немовля назвали старовинним кримськотатарським ім’ям Умер.

ashik_umer

З дитинства хлопчик не виявляв особливих обдарувань. Однак батько вважав своїм обов’язком дати синові хорошу освіту. Він віддав його в престижне, як на ті часи, медресе при Ханській мечеті. Проте наука не дуже давалася Умеру. Він отримував погані оцінки і нарікання наставника Шерефі-ефенді.

Одного разу черговий докір викладача настільки запав у серце вразливого школяра, що після занять він вийшов за головні міські ворота і побрів у бік старого кладовища.

Як свідчить легенда, прийшовши на кладовище, юний школяр ліг на землю, заплющив очі і став просити ангела смерті скоріше забрати його, невдаху, з цього світу. В гарячих молитвах Умер не помітив, як заснув.

Уві сні йому з’явилася небесна діва, яка подарувала хлопцю музичний інструмент – саз, пояснивши, що йому судилося стати першим серед обраних, складати пісні, мандрувати по землі і співати людям про життя і любов.

Прокинувшись, Умер побачив поруч із собою саз – такий же, як уві сні. Вранці школяр пішов у медресе. І тут сталося диво. Які б запитання не ставив учитель, Умер на все відповідав блискуче! Але найдивовижніше, що він говорив… віршами! Чого раніше з ним не траплялося. Поетичні рядки з римами легко народжувалися в його голові. Юнак вимовляв їх мелодійно, співуче. Дуже скоро він пристрастився до письменництва і слава про нього, як про поета-акина, розлетілася по всьому місту.

Невідомо, як сприйняв таку новину батько. Можливо, він хотів бачити в синові продовжувача своєї справи і наполягав на цьому. Але після того, як Умер був представлений хану Бахадиру Гираю і обдарований його милістю, перешкоджати несподіваній обдарованості сина не став.

Змужнівши, Ашик залишив рідне місто і вирушив у подорож. Він вештався всюди і бичував у своїх піснях звичаї своїх сучасників. Поета з Гезлєва бачили у багатьох країнах Сходу. Найчастіше він з’являвся в Коньї, суфійському центрі Османської імперії.

Обійшовши мало не півсвіту, постарівши, Ашик Умер – автор уже більш ніж 2 тисяч віршів і поем – повернувся в рідне місто. Він був багатий і знаменитий. Його радо зустріли земляки. Останні роки свого життя поет присвятив будівництву мечетей. Біля стін однієї з них 1707 року він знайшов вічний спокій. З того часу мечеть стали називати Ашик Умер. Існує й інша версія, ніби Ашик Умер був похований на Карантинній косі в піщаному бархані біля моря.

 

Словник

Школа. Mektep. Мектеп.

Початкова школа

Başlanğıç mektep

 

Загальноосвітня школа

Orta umumtassil mektebi

 

Национальная школа

Milliy mektep – Миллий мектеп

 

Продзвенів дзвоник, потрібно йти на урок.

Çañ qaqaldı demek derske ketmege vaqıt keldi.

Чанъ къакъалды демек дерске кетмеге вакъыт кельди.   

 

Дзвоник

Çañ,zilЧанъ, зиль

 

Урок

DersДерс

 

Клас

Sınıfсыныф

 

Великий клас

Balaban sınıfбалабан сыныф

 

Учень

Talebe –Талебе

 

Учні

Talebeler Талебелер

 

Парта

RaleРале

 

Cидіти за партою

Rale ogünde oturmaqРале огюнїде отурмакъ

 

Вчитель

Ocaоджа

 

Класний керівник

Sınıf rehberiСыныф рехбери

 

Піднімати руку

Qolnı kotermekКъолны котермек

 

Відповідати

Cevap bermekджевап бермек

 

Перерва

Тенеффюс –Teneffüs

 

Велика перерва

Balaban teneffüsБалабан тенеффюс

 

Поширити запис
Записано

abdullaeva@svitlytsia.in.ua

Коментарів немає

Залишити коментар