Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
 

Прибережне каміння

Що може змусити людину у житті зректися свого правдивого ймення, цілком, із прізвищем й з по батькові – і так й закінчити його, оте життя, чужим для свого роду і для себе? Ввійти під цим чужим ім`ям в архіви, довідники, а то й енциклопедії… Смертельна небезпека, мабуть, що ще? Романтика – це для інших часів й обставин, ніж ті страшні 20-ті в Україні. Ні, зараз не про Олександра Шаргея, який навіки увійшов в історію Людства – як Юрій Кондратюк. Про іншу людину, можливо, менш насиченої долі, а втім, може, просто відомої менш.

 

Він народився й прожив аж до юнацтва як Роман Левкович Соловей, син досить заможного землевласника з Черкащини. Зник Роман 1933-го, коли мав – доручили ж таке! – нищити відібране в односельців збіжжя… Чому так, бо сім`ю вже було розкуркулено – може, так йому радянська влада «давала шанс»? Хтозна, бо це не документи, це спомини родичів, які теж суперечать одне одному, і де там вигадка, де правда щодо долі хлопця, що замість висипати хліб у річку, нужденним роздавав. А й чи було його заарештовано і втік-зник той Роман, той Соловей, з ув’язнення вже, чи знайшов він вихід цей раніш – уже не взнати. З`явився натомість такий собі Сергій Володимирович Дорошенко, нібито з Січеславщини вже, людина ніби ж зовсім інша, хіба що того ж самого 1915 року народження. З вигаданого села вигаданого ж району, і далі в біографії того вже Дорошенка – суцільна плутанина, суперечності,  накладки з неув’язками… Ніби малярству красному у Харкові навчався – з іншого боку – був в Асоціації художників-самоуків. Працював у …Бурят-Монголії, й був серед провідних митців цієї автономії радянської – а далі в Києві вже вчивсь – ба чи і вчивсь? Бо в той він самий час ніби і воював у війні проти Фінляндії. А ніби й на війну потрапив він лише тоді, коли горів вже Сталінград. Нечисленні папери в цій плутаній справі один іншого підозріліше, і де він став інвалідом війни – на тій, чи іншій – теж незрозуміло. І далі, далі, плутанина й… мандри. Крім, де він точно був, Бурят-Монголії, – нібито й Сталінград, Фінляндія – було чи ні – хто тепер доведе? Був (був?) аж цілий місяць ніби в Грузії, після війни – знов рідна Україна, Київ, де нарешті збудував оселю, Карпати і… Крим. Тут Дорошенко, ніби і забув він, що «самоук» – а чи був він справді самоуком? Що він з кращих театральних художників – і це так і є, документи тут вправні, й таке інше – відбувся майстром врешті-решт серед провідних мариністів України.

 

sudak_doroshenko

Отут і починається, і вже не відпускає Крим. Здебільшого – бурхливе прибережне море, що атакує хвилею «прибережне каміння» – до речі, це і назва найбільш відомого з численних кримських марин митця – так, так життя й доля розпорядилися – Сергія Дорошенка. Любив писати майстер бурхливе кримське море. А ми знайшли й оце, рідкісне, лагідне, блакитне-преблакитне, як перламутр з середини мушлі мідії з-під берегів Судака…

 

За матеріалами розвідки кандидата мистецтвознавства Сергія Папети, яку повністю читайте у часописі «Українська культура»   

Поширити запис
Записано

duboviaz@svitlytsia.in.ua

Коментарів немає

Залишити коментар