Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
 

Острівець Криму у Львові

Мабуть, українці ніколи так наполегливо не пропагували свою культуру в Криму, як кримські татари роблять це на материковій Україні. Тут у них лише можна повчитися! Нещодавно мали змогу відвідати виставку кримськотатарської культури і львів’яни. Організатори виставки не розпилялися, показали найголовніше – те, що найстисліше характеризує народ. Тут чудові кримські пейзажі, одяг, книги, вишивка… І назва виставки символічна: «Кримські татари – хто вони є?».

 

У спеціальній пам’ятці можна було прочитати таке звернення до відвідувачів:

«Шановний гостю! Живучи тут, ми хочемо трохи ознайомити український народ з нашими традиціями, звичаями та поглядами на життя. Адже ми тепер твої сусіди. Утворення кримськотатарського народу як етносу і цілісної нації сходить до епохи поширення ісламу. Починаючи з ХІІІ століття, до появи ісламу в Криму, кримські татари як народ не існували. Вони сформувалися після проникнення ісламу в результаті злиття тюркських племен (гунів, тюрків-булгарів, печенігів, кипчаків, сельджуків та ін.) з осілим населенням гірських і прибережних народів Криму – нащадків таврів, скіфів, греків, готів, черкесів та ін. Кожен із цих народів мав свої традиції, звичаї та релігію».

 

krim_tatar_vistavka_2

*     *     *

Серед відвідувачів був і Олексій Дячков, який нещодавно повернувся на землю предків, – його прадіда в 1939 році вивезли на Сибір із Західної України. Тому тепер Олексій  намагається якнайкраще ознайомитися з українськими реаліями. І на цю виставку прийшов, бо добре розуміє, що таке депортація, втрата Батьківщини. «У нас, на Алтаї, досі частенько можна почути українську, точніше – «суржик», бо літературну мову у тих умовах, без шкіл і дитячих садків, зберегти важко. І взагалі, там, де я народився, проживає багато раніше депортованих, вивезених. У Солонєшинському районі живуть обрусілі нащадки вивезених після війни латишів, у Славгородському районі – німців, у Рубцовському і в Локтівському районах  багато українців… Усі вони свого часу сумували за Батьківщиною, але оскільки побудувалися, обзавелися господарством, то вже не відважилися покинути все і повернутися додому. Навіть тоді, коли це стало можливим, – на початку 90-х років минулого століття. А ось кримські татари повернулися, і це викликає повагу…»

 

Були там відгуки українською, російською, кримськотатарською, польською, англійською мовами. Уявіть собі, навіть білоруською:

«Дзякуй за цудовную виставку, прысвечаную крымскім татарам! У нас у Беларусі так сама жывуць татары, якія пасяліліся не беларускіх землях з канца 14 ст. І жывуць яны у сябровстве з беларусамі!

13.06.2016  Алена Цітавец»

Поширити запис
Записано

lashchenko@svitlytsia.in.ua

Коментарів немає

Залишити коментар