Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
 

Різдво в Криму… до окупації

Христос народився, Бог воплотився, ангели співають… Наближається одне з найбільших християнських свят – Різдво Христове. Отож зявилася нагода пригадати, як воно відзначалося у Криму до окупації.

 

У січні 2012 р. у Сімферополі вперше з ініціативи директора Української школи-гімназії Н. І. Руденко відбулася Різдвяна хода звіздарів – яскраве дійство, організоване вчителями та учнями гімназії. Приємно тішили своєю красою віфлеємські зірки в руках старшокласників, зачаровувала музика і колядки, яких співали і молодь, і дорослі, котрих з кожною хвилиною все прибувало й прибувало, запальні танці янголяток-дівчаток у білосніжному вбранні, які кружляли в хороводі, залучаючи до свого кола малих і найменших…  Співуча людська ріка пливла вулицею. Музика, пісні, танці, колядки, сміх! — Христос народився! — сповіщали усім гучно одні. — Славімо його! — ще гучніше відповідали їм інші учасники Різдвяної ходи. До ходи приєднувалися десятки сімферопольців. Згодом молодь із українських організацій міста провела Вертеп – традиційну аматорську виставу на біблійні теми. Гімназисти також організували концерт і танці.

За словами директора гімназії, ідея провести таке дійство виникла після того, як вона дізналася про проведення такого святкового заходу у Львові. «Ми цілий рік шукали людей, які б могли навчити робити Різдвяні зірки. Знайшли їх у Львові, запросили до гімназії. Тут ці майстри працювали з нашими дітьми та вчителями два тижні. Таки навчили нас робити і Різдвяний вертеп, і Різдвяні зірки, а згодом у гімназії було створено музей Різдвяної зірки», — розповідала тоді Наталя Руденко.

Аналогічне свято відбулося і наступного 2013 року, і було не менш велелюдним. До організації ходи і Вертепу долучилася громадська організація «Кримський центр ділового та культурного співробітництва «Український дім».  Передбачалося, що, за погодженням із міською владою, акція буде традиційною.

На початку 2014 року, під час Євромайдану, кримські активісти також подарували сімферопольцям справжній Різдвяний Вертеп. Дійство вийшло інтернаціональне і мультиконфесійне – ролі грали не лише православні і греко-католики, але й іудеї та мусульмани.

Вистава відбулася за традиційними біблійними мотивами з елементами сучасного політичного життя України, чим учасники Вертепу хотіли показати кримчанам, що Різдво, як і Євромайдан, об’єднує Україну.
Різдвяний вертеп проходив під стінами сімферопольського Кафедрального собору святих князя Володимира і княгині Ольги УПЦ Київського патріархату, його проведення благословив владика Климент.

Після вторгнення російських загарбників Різдво більше так масово і по-українському не святкується, бо все українське, навіть свята і традиції, в Криму нині під негласною забороною. Та що й казати, адже першим ділом окупанти перейменували єдину в Сімферополі Українську школу-гімназію на академічну.

 

Фото Анатолія Ковальського

Поширити запис
Записано

svitlychanin@svitlytsia.in.ua

Коментарів немає

Залишити коментар