Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
 

Українська греко-католицька церква в Криму: тиха боротьба за існування

Завдяки правлячому архієреєві Кримської єпархії Української православної церкви Київського патріархату, архієпископу Сімферопольському і Кримському Климентові Україна і світ знають про ті проблеми, які церква відчуває у Криму. Проте з Кримського півострова не чутно голосу Української греко-католицької церкви, громадам якої у Криму також доводиться нелегко.

 

У середині червня 2016 року з’явилося повідомлення про те, що громада УГКЦ у Євпаторії залишилася без приміщення, в якому проводилися богослужіння. Кілька років поспіль, і навіть протягом майже двох років після подій 2014 року, тимчасова капличка розташовувалася в приміщенні бібліотеки центральної курортної поліклініки на набережній Горького. На початку літа 2016 року стало відомо, що орендодавці не продовжили угоду з громадою. Подібним чином без богослужбових приміщень залишалися громади Кримської єпархії Української православної церкви Київського патріархату: переважно це відбувалося через тиск представників російських спецслужб на орендодавців.

Настоятель євпаторійської парафії УГКЦ отець Богдан Костецький разом з іншими кримськими священиками залишив півострів під час подій 2014-го, але згодом, єдиний з них, повернувся на місце служіння.

У червні 2016 року повідомлялося, що він вже давно залишив місто, виїхавши за кордон. Про перспективи його повернення не було відомо. На богослужіннях отця Богдана заступав ієромонах, який служив у Керчі, проте він також виїхав з півострова. Після цього богослужіння для євпаторійської громади проводив священик з материкової України.

Проблема ротації священиків українських церков у Криму порушувалася у доповіді Комісії США з міжнародної релігійної свободи (USCIRF) «Про стан релігійної свободи в Росії і в Криму за період з 1 лютого 2015 до 1 березня 2016 року». Відсутність легального статусу в кримських структур УГКЦ, за спостереженнями експертів, створює численні складнощі для її священиків, які не є кримчанами: вони можуть служити на півострові не більше, ніж три місяці, після чого мають виїжджати на місяць і повертатися знову. Інша проблема вбачається у вимогах російської влади щодо того, щоб усі кримські релігійні об’єднання, які мали реєстрацію в Україні, до 1 січня 2016 року пройшли перереєстрацію відповідно до суворіших російських правил. Зрештою, з понад тисячі релігійних громад, що мали законний статус за українським законодавством, перереєстровано було тільки близько 400, серед них і нечисленні громади УГКЦ. За наявною інформацією, у 2015 році були спроби зареєструвати кримську структуру УГКЦ за російськими правилами, однак документи кілька разів повертали на доопрацювання через граматичні помилки. Один з кримських греко-католицьких священиків навесні 2016 року повідомляв, що громади у Криму можуть існувати легально до 16 березня 2016 року за «українськими» документами, однак процес перереєстрації є неминучим через перспективу ліквідації громад і позбавлення культових споруд.

Відомо, що зусиллями греко-католицької громади Євпаторії кілька років споруджувався храм на з неймовірними зусиллями отриманій для цієї мети ділянці. Однак роботи фактично завмерли після подій 2014 року: основною причиною став брак коштів і робочої сили. Аналогічна ситуація спостерігається і з будівництвом храму в Севастополі.

 

Довідка

Католицька церква в Криму до подій 2014 року була представлена 13 приходами латинського обряду, що входили до дієцезії Одеси-Сімферополя, а також двома приходами візантійського обряду.

Станом на початок 2014 року ці 13 католицьких парафій латинського обряду існували у СевастополіЯлті, Сімферополі, АлуштіФеодосіїЄвпаторіїДжанкоїКерчі, у селах Лобанове та Ярке Джанкойського району, Литвиненкове та Олександрівка Красногвардійського району та Кольчугіно Сімферопольського району.

Територія Криму входить до складу Одесько-Сімферопольської єпархії, яку очолює єпископ Броніслав Бернацький. У парафіях Криму на постійній основі працювали 10 священиків, настоятель севастопольської парафії Св. Климента займав посаду вікарія Одеського та Сімферопольського єпископа і входив до складу консультативної ради при Республіканському комітеті Криму у справах релігій. В Ялті та Севастополі досі існують парафії візантійського обряду Української греко-католицької церкви.

Поширити запис
Записано

konashevych@svitlytsia.in.ua

Коментарів немає

Залишити коментар