Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
 

Аділь Гірай: любов і геополітика

17 листопада 1578 року в Ширвані завдяки кримськотатарському війську, очолюваному калгою Аділем Гіраєм, було виграно Шемаханський бій. Татарські принци розбили військо правителя Ширвана Арас-хана і надали неоціненну послугу османському головнокомандувачу Осману паші Оз-Деміру. Однак коли через кілька днів вони, переслідуючи залишки війська Арас-хана, потрапили в засідку, Оз-Демір на допомогу союзникам не прийшов і принци потрапили в полон до персів. Завдяки таким високим полоненим перси мали можливість припинити війну з османами. І головну роль у цьому повинен був відіграти Аділь Гірай.

 

Це був красивий чоловік 35 років, і не дивно, що коли його вперше побачила дружина шаха Персії Мухаммада Худабенде і, по суті, правителька імперії Сефевідів Хейр ан-Ніса-бегім, залишитися байдужою вона вже не могла. Між татарським принцом і перською правителькою, яка була молода, красива і розумна, зародилися почуття. Хейр ан-Ніса хоч і любила Аділя Гірая, все ж інтереси її держави були понад усе. Перша дама в імперії відкрито говорить Аділю Гіраю, що рід Сефевідів зацікавлений у тому, щоб поріднитися з будинком Гіраїв і бачить саме Аділя Гірая своїм зятем. Цей шлюб – стратегічний крок. Сефевіди не бажають продовжувати війну з османами і прагнуть всіма силами захистити себе від військової небезпеки з боку Криму.

adil_giray_1Але перш за все тут були інтереси самої шахині. Через кримськотатарських принців вона готова була піти на змову з османами і віддати їм споконвічно кизилбаські території в Азербайджані разом з Ширваном і Грузією, якщо османський султан і кримський хан допоможуть їй захопити владу в Персії і приєднати Хорасан. Союз з Персією був вигідний ханству більше, ніж війна.

Шах Мухаммад Худабенде відправляє делегацію своїх наближених у Бахчисарай з особистим листом до хана Мухаммеда Гірая. У листі до хана шах обіцяє відпустити калгу Аділя Гірая і двох інших братів, якщо до сефевідського двору прибуде делегація з кримських беїв просити руки його доньки. Завдяки шлюбу кримського принца і перської принцеси шахиня заручиться підтримкою Кримського ханства й укладе з Османською імперією мир на взаємовигідних умовах. Отже, перше, що вона зробить, то це усуне від влади ненависних їй кизилбашів. За рахунок цього її влада зросте і стане абсолютною. Але цим планам не судилося збутися. Змову було викрито.

26 липня 1579 року кизилбаші увірвалися в гарем і придушили Хейр ан-Нісу. А після попрямували до покоїв калги Аділя Гірая. Принц Аділь Гірай і його прислуга зустріли нападників, озброївшись шаблями. Зав’язався бій. Аділь Гірай відчайдушно захищався. Однак це не врятувало його життя. Він загинув.

Так, через любовну інтригу мужнього й красивого принца Аділя Гірая не судилося укласти союз Персії ні з Кримським ханством, ні з Османською імперією.

Поширити запис
Записано

zinedin@svitlytsia.in.ua

Коментарів немає

Залишити коментар