Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
 

«Государевим» словом, але не ділом

Ігор Світличанин

З 12 вересня мусульмани всього світу починають відзначати Курбан-байрам. З нагоди початку святкування Президент України офіційно привітав мусульман України. Українські мусульмани відзначають головне ісламське свято в Києві, Львові, Вінниці, Дніпрі, Генічеську, Новоолексіївці тощо. Заходи, приурочені до свята організовує Меджліс кримськотатарського народу та Товариство культури і взаємодопомоги кримських татар.

У мечеті Ар-Рахма в Києві відбувся ранковий намаз. Обов’язковим обрядовим дійством свята Курбан-байрам є обряд жертвопринесення, який також мав місце в ході святкування. Віруючих пригощали святковими стравами та солодощами. Сама назва свята Курбан-байрам тюркського походження, яке арабською звучить так: Ід аль-а́дха. Назва цього свята перекладається як «свято жертви».
У Криму, де проживає найбільша кількість мусульман України, тамтешнім «керівництвом» цей день визнано офіційним вихідним. З нагоди святкування нинішній «голова» Криму у своїй промові зокрема відзначив: «Курбан-байрам уособлює гуманізм і духовну чистоту, шанобливе ставлення до старших, співчуття до знедолених. Ці святкові дні наповнені особливою турботою про тих, хто потребує допомоги і підтримки». Крім цих слів на сторінках кримських ЗМІ можна знайти цілу низку привітань інших «державних посадовців». Але різким дисонансом усього цього святкового дійства звучать слова Ільмі Умерова, які викликали хвилю обурення в медіа у переддень свята. Так, 11 вересня 2016 р. на своїй сторінці у Facebook заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров написав: «Сьогодні мені стало відомо, що жителі 6 мікрорайону в Бахчисараї хотіли провести захід, присвячений Курбан-байраму, на території мечеті в суботу, 17 вересня. Однак Муфтій Криму Е. Аблаєв категорично заборонив голові релігійної громади дати дозвіл на проведення цього заходу, послаючись на ФСБ і т. зв. міністерство внутрішньої політики». Дисонанс – це м’яко кажучи. З одного боку заяви «офіційних» держслужбовців рясніють гарними епітетами, спрямованими на показ шанобливого ставлення до мусульман Криму, а з іншого боку – дії і бездіяльність цих же «держслужбовців» підтверджують зовсім протилежне.
У той час, як весь мусульманський світ перебуває у святковому настрої, кримські татари в Криму навряд чи можуть належним чином відчути всю насолоду урочистого дійства, що є одним із головних у мусульманському календарі свят.

Редакція «Кримської світлиці» вітає всіх мусульман зі святом Курбан-байрам і бажає, щоб ваші молитви були почуті Всевишнім, хай Його благословення сходить на цей світ, а милосердя, терпимість і турбота стануть орієнтирами мирського життя

Парадокс: ми вас вітаємо, але не дозволимо вам святкувати. Хто пояснить: як бути кримськотатарській громаді? Говорити одне, робити інше, а думати ще інше – це стан шизофренії. Шизофренія це чи тільки її перші симптоми? Тут без консультації психіатра важко точно встановити, що це конкретно. Думається, цей стан має і логічне пояснення, яке лежить в іншій площині – «вибори». Справа в тому, що в Криму на 18 вересня заплановане проведення «виборів», а майже паралельне відзначення свята Курбан-байрам відверне увагу від цих «виборів». Тож доведеться кримськотатарській громаді переживати (усі 5 значень слова «переживати» мають місце в цьому контексті) цей час із невимовним «як нам бути?».

Поширити запис
Записано

merzhvinski@ukr.net

Головний редактор газети "Кримська світлиця"

Коментарів немає

Залишити коментар