Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
 

Олена Антонова: «Сьогоднішній Крим – це хвора дитина: або її треба лікувати, або вона помре»

Оформлення українських документів – це усвідомлений громадянський крок. Учора двоє підлітків отримали паспорти громадянина України і як думаєте, куди вони пішли? Вони по­їхали вивчати ситуацію про вступ у ВНЗ. Варто тут зазначити, що люди в Криму шукають будь-яку нагоду, щоб навчати своїх дітей в Україні

Ситуація з оформленням українських документів кримчанам залишається складною. До сьогодні чиновники не розробили належної процедури їхнього оперативного виготовлення і мобільного оформлення. Досі українці Криму мають труднощі в отриманні необхідних документів, а часом без судових процесів неможливо вирішити власні питання. Нерідко до участі в цих, так би мовити, документальних романах долучаються волонтери. З одним із волонтерів, яка допомагає кримчанам оформити й виготовити українські документи, Оленою Антоновою «Кримська світлиця» взяла інтерв’ю.

– Пані Олено, для виготовлення та оформлення яких саме українських документів до Вас звертаються кримчани?
– Практично за всіма: від свідоцтва про народження і аж до свідоцтва про смерть.

– Наскільки затребуваними є Ваші послуги в Криму?
– Потреба допомоги в оформленні українських офіційних документів постійно зростає. Якщо, наприклад, рік тому ця потреба мотивувалася страхом, як-от, «я не зможу заїхати в Україну і відвідати могили родичів», «я не зможу заїхати в Україну для можливого оформлення закордонного паспорта» і т. ін., то сьогодні оформлення українських документів – це усвідомлений громадянський крок. Учора двоє підлітків отримали паспорти громадянина України і як думаєте, куди вони пішли? Вони поїхали вивчати ситуацію про вступ у ВНЗ. Варто тут зазначити, що люди в Криму шукають будь-яку нагоду, щоб навчати своїх дітей в Україні. Мало того, сьогодні на півострові з’явилися фірми, які беруть великі гроші за виготовлення й оформлення українських документів. Думаю, цей промовистий приклад ілюструє рівень затребуваності в наших послугах.

– Можете окреслити динаміку звернень кримчан до Вас як волонтера щодо сприяння в оформленні українських документів?
– У жовтні 2014 року наша організація почала роботу, і тоді звернення кримчан до нас були масовими. 2015 рік – люди зневірилися і почали звучати сумніви стосовно можливості повернення Криму в українське правове поле, але 2016 року хвиля звернень невпинно зростає.

– Пані Олено, а Ви запитували в кримчан, які до Вас звертаються: для чого це їм? Які основні мотиви людей, що роблять українські документи?
– Перш за все, – навчання в українських ВНЗ. По-друге, ідентифікація себе як українців. По-третє, люди не розуміють, що буде завтра, так би мовити, підстраховуються, кажуть: «хай буде», «хочу в Європу з’їздити, а без українського паспорта не пустять». Тобто у кожного свої мотиви.

Нині 70% чиновників говорять, що ми дістали їх зі своїм Кримом. Ось їхня фраза: «Живіть собі під Росією». Такі слова просто збивають нас із ніг, вбивають нас без пострілу. Для нас Крим – це частина життя, і в мене особисто любов до України не згасає. То чому ж сьогодні Україна викидає із себе Крим?

– Чи змінилася система роботи з 2014 року? Чи легше Вам зараз працювати?
– У 2014 році було набагато легше, тоді Херсонська область миттєво стала своєрідним центром України. На деякі моменти чиновники закривали очі, розуміючи, що ситуація неоднозначна і не завжди можна її оперативно вирішити. За два роки стало очевидним, що Крим сьогодні – це велике навантаження. Нині 70% чиновників говорять, що ми дістали їх зі своїм Кримом. Ось їхня фраза: «Живіть собі під Росією». Такі слова просто збивають нас із ніг, вбивають нас без пострілу. Для нас Крим – це частина життя і в мене особисто любов до України не згасає. То чому ж сьогодні Україна викидає із себе Крим?
Є двері, які для волонтерів сьогодні зачинилися. Нам ускладнили життя. Але світ не без хороших людей. Звичайно, нам стало важче, особливо, коли сьогодні з’явилися цілі фірми, які займаються виготовленням українських документів за гроші. Не секрет, що свідоцтво про народження дитини можна зробити за 600 доларів США за тиждень, а паспорт громадянина України коштує 25000 російських рублів.

– Який інформаційний ресурс Ви використовуєте, щоб кримчани про Вас знали? Як Ви поширюєте інформацію про свою діяльність?
– Найефективніший спосіб – рекомендаційний. Наші клієнти нас рекомендують іншим. Крім того, працює сторінка Громадської організації «Шторм» у Фейсбуці, зараз ми працюємо над розробкою однойменного сайту.

– Чи не ускладнює Вам життя в Криму волонтерська діяльність?
– Ні, бо це мій нормальний стан, це – моя сутність. Я щаслива від того, що лише свідоцтв і паспортів завдяки нашій організації отримано більше 700. Єдине, що може завдати мені неприємностей, – силові структури. Але я не веду жодної пропаганди і не порушую закон.

– Як Ви думаєте, чи змінилися настрої кримського населення в 2016 році щодо бажання жити в РФ? За Вашими спостереженнями, як часто ностальгійні настрої сьогодні зустрічаються серед кримчан?
– О! Вони зараз уже почали по-іншому висловлюватися. Це така фазова картина. Якщо раніше звучало, що Путін ніколи не віддасть Крим, на відміну від України, у нас нема війни, то сьогодні все виразніше і частіше чутно, що при Україні було краще. Ностальгія, може, не стільки за Україною як країною, а за рівнем життя і за тим кращим становищем, бо, за їхніми словами, були доходи більші, свободи було більше. Кримчани – це такі люди, що їхня гординя не дозволить їм визнати помилковість їхнього вибору.
Повернення Криму – пріоритет України, але цього сьогодні не видно і цим користуються волонтери-заробітчани, перевізники, чиновники-бюрократи… Сьогоднішній Крим – це хвора дитина: або її треба лікувати, або вона помре.

Розмовляв
Ігор Світличанин

Поширити запис
Записано

merzhvinski@ukr.net

Головний редактор газети "Кримська світлиця"

Коментарів немає

Залишити коментар