Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
 

Юлія Скакун: «Наш університет – єдиний, що виїхав з Криму»

Добігло кінця літо, почалася осінь, а з нею і новий навчальний рік. Цього літа ми багато уваги приділили висвітленню вступної кампанії, де брали участь й кримчани. Тому напередодні 1 вересня й завітали на гостину до Таврійського національного університету, що тільки-но перебрався до Києва, щоб поцікавитися, як відбувався прийом абітурієнтів, скільки кримчан уже стали студентами і загалом, як облаштувався університет на київських теренах. Розмовляємо з проректором ТНУ Юлією Скакун.

 

 • Юліє Володимирівно, розкажіть, який стан справ у Таврійському національному університеті напередодні нового навчального року? Є інформація, що заняття почнуться в 20-х числах вересня.
 • Так, заняття почнуться 26 вересня. Чому саме така дата? Тому що до 20 вересня ми як уповноважений ВНЗ маємо право набору, і приймальна комісія працюватиме саме до цього часу з прийому донеччан, луганчан і кримчан за спрощеною системою до нашого вишу. Нагадаю, що на базі нашого університету сформовано два центри: «Крим-Україна» і «Донбас-Україна». Саме до цих центрів, як структурних підрозділів приймальної комісії, звертаються діти з Криму та непідконтрольних територій Донбасу. Абітурієнти можуть вступити до нас, склавши атестацію, склавши іспити, і будуть зараховані до нашого університету. А вже через 3 місяці з моменту їхнього зарахування, вони отримають атестати державного зразка. Ми допоможемо їм також оформити українські паспорти та ідентифікаційні коди.

 

 • Отже, виходить, що це два різні проекти: окремо кримчани, окремо донеччани і луганчани? Чи відома вже кількість абітурієнтів по Донбасу і по Криму?
 • Ви маєте розуміти, що донецькі і луганські абітурієнти були більше зорієнтовані на ті виші, які у них виїхали так само, тому цифра таких вступників у нас є дуже маленькою, десь 12-15 осіб. Водночас ВНЗ, які були вивезені з непідконтрольних територій Донбасу, є 17, а наш університет – єдиний, що виїхав з Криму. У нас на сьогодні збережені всі ліцензії на діяльність. Отже, кримські абітурієнти переважно були зорієнтовані на нас. І на даний момент є вже близько 100 студентів-кримчан.

 

 • Чи готові вже аудиторії? Їх є достатня кількість?
 • На сьогодні у нас є в оренді приміщення, ми досягли домовленості, що нам їх надали за 1 гривню як державному підприємству. Ці приміщення розташовані на вул. Празька, 7 і на вул. Мельникова, 42, і зараз ми цілком задовольняємо наші потреби. Щоправда, вони знаходяться далеко одне від одного, одне – на Празькій, 7, – на Лівому березі, друге – на Мельникова, 42, – на Правому. Проте у нас будуть компактно розміщені самі факультети, тому студентам не доведеться «бігати» по всьому Києву.

 

 • А як з гуртожитками?
 • З гуртожитками взагалі питання стоїть гостро, і не тільки у нас. Нам надав Європейський університет в оренду декілька місць. Крім того, розглядається питання взяти в оренду місця в інших вишів. Оскільки ми не маємо свого, – мусимо орендувати.

 

 • Яким чином відбувався і відбувається прийом абітурієнтів?
 • З 12 до 24 липня згідно з розпорядженням Міністерства освіти ми приймали абітурієнтів, як і по всій Україні, на бюджетну форму навчання, тобто вони подавали документи і брали участь у конкурсі. Тепер абітурієнти, а вони вже зараховані, подають свої документи, але ми під них готуємо окремі листи на міністерство, воно, своєю чергою, розглядає можливість надання їм додаткових бюджетних місць.

 

 • Тобто, по суті, зараз триває прийом на бюджет?
 • Так, але вже за іншою схемою. Міністерство освіти йде нам назустріч, і ще у нас є Наказ № 537 Міносвіти про те, що студенти мають право переводитися з Криму. Тобто якщо студент до березня 2014 року навчався на території Кримського півострова у будь-якому виші і продовжив навчатися там після 2014-го, він може у нас поновитися на навчання. Він пройде у нас процедуру атестації, і зможе продовжити навчання тут, у Києві. Так само зі студентами, які вже вступали у Криму, але хочуть навчатися у Києві: вони теж проходять атестацію. І залежно від того, як вони її складуть, будуть зараховані на відповідний курс – 2, 3, 4, у магістратуру. Зараз ми також порушуємо питання про виділення додаткових бюджетних місць саме для студентів, які переводяться, правильніше було б сказати, поновлюються у нас на навчанні. Крім того, у нас функціонують і денне, і заочне відділення.

 

 • Наскільки багато студентів, які переводяться з Криму?
 • Так само близько 100. Процес відбувається таким чином: спочатку людина приїжджає на материкову територію України, веде з нами листування електронною поштою, ми надаємо відповідну інформацію щодо тих документів, які потрібні. А це – паспорт громадянина України, якщо його нема, то свідоцтво про народження. Потім, коли вони стають нашими студентами, ми допомагаємо їм зробити паспорт. Вони мають скласти у нас освітню декларацію, яку заповнюють за допомогою викладача. Студенти вписують там ті предмети, які вивчали в тому ВНЗ, і викладач вже сам вирішує, де буде проходити співбесіда, яким чином вони підтверджуватимуть свої знання, вміння і навички. Для того, щоб було простіше скласти цю декларацію, треба мати або копію залікової книжки, хоча ми знаємо, що це зараз непросто зробити в Криму, або просимо студентів взяти довідку з того вишу, де вони навчалися. Наголошую, ми не визнаємо ці російські документи, видані на території Криму, студенти можуть просто переписати звідти дані. Але ми, своєю чергою, визнаємо ті знання, вміння і навички, які здобули студенти і школярі під час свого навчання в Криму, тому вони приїжджають і просто підтверджують їх, а потім одержують державний легітимний документ.

Крім того, ми дуже хотіли б, щоб Міністерство освіти поновило стипендії для студентів, які переводяться, це було б справедливо, адже дуже багато дітей вступали до 2014 року саме на бюджет, і зараз вони хочуть так само продовжити навчання на бюджеті в Україні. На даний момент ми активно співпрацюємо з цього питання з Міносвіти, розробляємо нормативну базу.

 

 • В одному з інтерв’ю ректор ТНУ Володимир Казарін зазначав, що студенти-кримчани, навчаючись на контрактній основі, платитимуть 1 гривню на рік. Чи вирішилося це питання?
 • Воно, на жаль, є дуже болючим на даний момент. Проте зараз ми зупинилися на тому, що оплата за навчання буде зафіксована за цінами контрактної форми 2013 року, коли Україна робила останній набір студентів на території Криму. Для того, щоб наш університет зараз міг вижити, було прийнято таке рішення. Але, можливо, в перспективі буде так, як ми зазначали, – 1 гривня на рік. Принаймні дуже хочеться на це розраховувати.
Поширити запис
Записано

yaroshevsky@svitlytsia.in.ua

Коментарів немає

Залишити коментар