Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
 

Круглий стіл з прямими кутами

30 вересня з ініціативи Міністерства культури України у ДП «Кримський дім» відбулося засідання експертного круглого столу на тему: «Законодавче забезпечення прав корінних народів в Україні» за участі народних депутатів, представників виконавчої влади, провідних експертів з питань етнополітики та представників громадських організацій, які опікуються цією проблематикою.

Основною темою зустрічі стало обговорення та визначення шляхів розробки законодавчої бази про корінні народи України, а також визначення шляхів і способів співпраці органів державної виконавчої влади з експертним співтовариством із цієї тематики. 

 

У перебігу круглого столу висувалася низка питань, які, образно кажучи, утворювали певні кути – часом гострі. Проте саме на випрямлення цієї гостроти й було спрямовано найбільше зусиль учасників – політиків, експертів, модераторів. Як на погляд спостерігача, таких кутів було принаймні три. Причому різного походження.

По-перше, – це майже неоране поле невиразної внутрішньої національної політики. Одразу після ухвалення Конституції України, підкреслила експерт Наталя Беліцер, у стислі терміни було розроблено відповідні законопроекти, вони й досі залишаються слушними. Однак їх досі не тільки не прийнято, а й не було достатньо наполегливих зусиль для цього в більшості депутатських корпусів, що змінювали одне одного ці – вже 20 поспіль! – років.

Головна причина, можливо, – в невизначеності тієї-от «межі» між поняттями «корінні народи» й «національні меншини». Тобто теоретично вона є, але не завжди зрозуміло, за яким критерієм провести цей розподіл. До того ж є і достатньо сильна течія щодо неслушності розподілу такого, і таке інше. Глуха політична провінція, якою більшість часу свого існування, на жаль, лишалася «нова» держава Україна, може неквапом існувати казна-скільки, але стрімкі процеси входження на рівних у світову спільноту не залишають часу на подальше зволікання. Зовсім конкретно – на кінець грудня принаймні засади законотворчості в царині національної політики в Україні мають бути вже опрацьовані до розгляду в парламенті.

Тут виникає одразу ще дві групи питань, і головне – це питання кримськотатарське. Кримськотатарський народ в Україні вже має власне політичне, а не тільки мовно-фольклорне, обличчя. В силу, може, ще й складної та трагічної історії – це, безперечно, взагалі одна з найбільш зрілих і активних політично націй на всьому пострадянському просторі. Тому ухвалення окремого закону про статус саме кримськотатарського народу в Україні – це виглядає як природне питання, з чим теж не всі згодні, і в цьому можна бачити саме наслідки слабкості напрацьованої бази про засади національної етнополітики.

Народний депутат Рефат Чубаров, крім відстоювання суттєвих у цій царині позицій, був змушений, врешті-решт, апелювати й до суто технологічних моментів життя парламентського середовища. Простий, зрозумілий, рамковий закон депутатам важко буде не ухвалити. Як висловився народний депутат, якщо хтось і буде щось заперечувати – їх одразу буде всіх видно, це – ризик, на який навряд чи хтось наважиться у поточній гострій ситуації. Більш широкий, розгалужений законопроект, навпаки, скоріш за все за хибною практикою минулих двох десятиліть буде благополучно потоплено…

Нарешті пролунало, що експерт Наталя Беліцер уже готує посібник, по суті, задля лікнепу депутатської більшості в цій царині.

Уважно прислуховувалися учасники круглого столу до нечисленних, але точних слів народного депутата Мустафи Джемілєва. Активно й конкретно виступали Енвер Барієв, Арсен Жумаділов, брали слово Вельдар Шукурджиєв і В’ячеслав Ломброзо, експерт Юлія Тищенко. Не можна не відзначити скрупульозну роботу з  модерації процесу Олексієм Скориком та Андрієм Югошем.

За підсумками обговорення учасники засідання вирішили консолідувати спільні зусилля на аналізі попередніх напрацювань та розробці законопроектів, в яких будуть максимально враховані пропозиції щодо дотримання прав, свобод та інтересів корінних народів України.

Поширити запис
Записано

yaroshevsky@svitlytsia.in.ua

Коментарів немає

Залишити коментар