Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА

На Херсонщині постав пам’ятник кримчанам, загиблим у боях за єдність України

За 6 кілометрів від адміністративного кордону з анексованим Кримом, на трасі Е-97 неподалік від села Ставки Каланчацького району Херсонської області 26 листопада було відкрито пам’ятник кримчанам, загиблим під час воєнного конфлікту на Донбасі протягом 2014-2016 рр.

Пам’ятник споруджено ветеранами сучасної російсько-української війни. Ініціатором зведення монумента виступив благодійний фонд «Героїка». Проект підтримали небайдужі громадяни України.

 

Ідея встановлення пам’ятного знака на честь кримчан, загиблих у боях за єдність України, виникла на початку 2016 року. Оскільки гідно вшанувати вихідців з півострова на їхній батьківщині нема можливості, спорудити меморіальний об’єкт було вирішено якнайближче до точки перетину Криму і материкової України — на півдні Херсонщини.

У вересні 2016 року БФ «Героїка» оголосила збір пожертв на спорудження пам’ятного знака. Загальний кошторис проекту становив близько 56 000 гривень. Передбачалося, що за умови своєчасного збору всієї суми встановлення пам’ятника розпочнеться наприкінці вересня і завершиться у жовтні 2016 року. Однак роботи зі встановлення монумента розпочалися лише наприкінці жовтня 2016 року і супроводжувалися труднощами організаційного характеру. «Все, що планувалося дістати на місці, потрібно випрошувати, видзвонювати і щогодини нагадувати. Наприклад, щоб орендувати на кілька годин якусь одиницю техніки, паралельно потрібно вести перемовини з ОДА, РДА, сільрадами, фермерами і просто впливовими людьми. Нескладні речі, про які в інших регіонах домовлялися за півгодини, на Херсонщині вишукуємо і просимо тижнями», — нарікали організатори. Втім, на щастя, їхня праця увінчалася гідним фіналом.

«Важливість створення цього монумента важко переоцінити. Бо й досі багато українців услід за російською пропагандою продовжують помилково вважати, що окупація українського Криму була «безкровною» і без жодного пострілу з боку загарбників», — зазначалося у херсонській пресі.

Меморіал становить собою збільшену копію ордена Хреста Симона Петлюри, який стоїть на кам’яному постаменті. Обабіч нього встановлено гранітні плити з іменами кримчан, що віддали своє життя за територіальну цілісність і суверенітет України. Також біля пам’ятника встановлено 8-метрову щоглу для державного прапора.

Встановлено монумент у знаковому місці — на ділянці траси, де в березні 2014 року з’явився перший блокпост Збройних Сил України на кримському напрямку. На захист південних кордонів країни спрямували один з кращих армійських підрозділів — 79-ту десантно-штурмову бригаду. Заступник її командира, Мирослав Калашник, який узяв участь у відкритті пам’ятника, розповів про ті дні: «Наше угруповання зупинилося тут першим, зайняло оборону, провело розвідку і потім тримало оборону. Ворог наблизився, але далі не пішов. На ту мить ми, можливо, не всі були готові до боротьби, але ми були готові виконати свій обов’язок до кінця».

У церемонії відкриття монумента взяли участь члени сімей загиблих воїнів, їхні бойові побратими, учасники АТО, представники місцевої влади, громадськості, командування Сухопутних військ ЗСУ, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Національної поліції. Також на церемонії була присутня почесна варта і салютна команда ЗСУ.

«Вже майже три роки триває неоголошена війна. Ми знаємо нашого ворога, і знаємо його мету — знищити нашу державу, наш народ, нашу пам’ять. Та в нього нічого не вийде. Погляньте, на цій стелі імена 21 людини, які віддали найдорожче — свої життя за нас з вами, за наш спокій, за цілісність нашої країни», — заявив під час церемонії заступник голови Херсонської обласної державної адміністрації Вадим Чабан.

«Промови були без фальші й пафосу, щирі і зрозумілі. Відчувалося, що люди навкруги об’єднані одним — любов’ю до Батьківщини», — зазначали присутні.

Пам’ятник освятили військові капелани з Української православної церкви Київського патріархату, відправивши панахиду за загиблими. Під час проповіді священики відзначили подвиг кримчан, що пожертвували свої життя заради спасіння рідних, близьких і Батьківщини, та закликали Господа зберегти життя і здоров’я вояків нашої армії і сприяти якнайшвидшому завершенню війни «проти розбійників, що коять злочини на сході України».

«Монумент зустрічає подорожніх, що прямують з Херсонщини до Криму і в зворотному напрямку. Будівництвом цього пам’ятника ми хотіли продемонструвати українцям на окупованих територіях, що не забули своїх героїв, чия батьківщина окупована росіянами», — розповідає керівник БФ «Героїка» Павло Подобєд. За його словами, батьки двох загиблих бійців не змогли взяти участь у церемонії відкриття пам’ятника, оскільки їх з Криму на материкову Україну не випустила «влада» півострова.

«Є люди, які віддали все для того, аби російські окупанти не були в Херсоні, у Києві. В той же час є люди, для яких Крим — це не просто сюжет новин. Для них Крим — це окупована батьківщина», — зазначив Павло Подобєд під час своєї промови.

«Мій син загинув за волю, за життя, за квіти, які я бачу сьогодні на пам’ятнику. Я хочу подякувати людям, котрі не забувають наших дітей, що віддали свої життя за нашу українську землю», — сказала Світлана Жекова, мати молодшого лейтенанта Максима Жекова з Севастополя. Її син, боєць батальйону «Херсон», загинув 26 серпня 2014 року під Іловайськом.

До участі у будівництві пам’ятника долучилося понад 200 добродіїв. «Реалізація цього задуму — результат докладання зусиль жертводавців, волонтерів та окремих органів влади. Люди допомагали на різних етапах роботи. Це – справжній народний проект, який засвідчує ставлення українців до своїх героїв», — пояснює учасник бойових дій Олег Собченко з Черкащини, який керував роботами зі спорудження меморіалу.

Поширити запис
Записано

konashevych@svitlytsia.in.ua

Коментарів немає

Залишити коментар