Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
 

Кримський вектор світового форуму

Форум світового українства, який ушосте вже відбувся в Києві цього серпня, – подія значуща, багаторівнева й багатовекторна. Один з таких векторів – напрямок Криму. Доробок кримських делегатів форуму, котрий зібрав цього року понад 300 представників української нації з 36 держав світу, ліг в основу роботи «круглого столу» – в такому форматі було визначено прес-конференцію на тему: «Визначення Всесвітнього форуму українців щодо загроз асиміляції кримської громади українців» в «Укрінформі» 31 серпня.

У заході взяли участь і виступили представники влади та громадські активісти.
Зокрема, перший заступник міністра інформаційної політики Еміне Джапарова, яка відкрила прес-конференцію й її виступ став своєрідним камертоном подальшого обговорення, ба в ледь не в кожного з тих, хто виступив і дискутував, були, так би мовити, свої власні обертони, акценти і наголоси. Заступник міністра наголосила на загрозі для збереження української ідентичності в Криму сьогодні: «Бути українцем у Криму небезпечно. Ідентичність, яку визначають мова, медіа, такі інститути, як бібліотеки, музеї, установи культури й освіти, – все під загрозою», – заявила Еміне Джапарова й зазначила про необхідність на даному етапі «відстежування повної ситуації того, що відбувається сьогодні в Криму».
Голова Української всесвітньої координаційної ради Михайло Ратушний акцентував на відсічі зухвалим заявам з певних політичних кіл, що, мовляв, зі сходом України якось-то воно буде, а про Крим – забудьте! «Ухвалами та резолюціями форуму затверджено, що ми про Крим не забуваємо і будемо за нього боротися, і робити все для того, аби люди, які там залишилися, та їхні людські та національні права були захищені», – проголосив голова УВКР. Повертаючись до поточного стану справ у Криму, Михайло Ратушний розширив висхідну тезу й констатував: «Те, що ми бачимо сьогодні в Криму, – це є цілковита зачистка всього, що має ознаки українського… Це фактично зачистка за етнічною ознакою, і вона стосується як кримських татар, так і українців. Якщо людина, яка є українцем, проявляє громадянську позицію чи хоче захистити або зберегти свою етнічну ідентичність, спілкування рідною мовою, можливість молитися у своїй церкві, сповідувати якісь культурні та інші речі, які є характерними, то така людина не просто переслідується – вона заарештовується, затримується і зазнає репресій».
Координатор ГО «Таврійська гуманітарна платформа», член правління ГО «Союз вимушених переселенців» Андрій Іванець коротко розповів про засади й перебіг роботи кримської делегації Форуму й навів у своєму виступі повний текст «Визначення».
Голова Кримської філії Наукового товариства ім. Т. Шевченка Петро Вольвач підкреслив, що кримський журналіст Микола Семена не зміг прибути на Форум, делегатом якого його було обрано, й це відбулося не стільки з особистих причин, бо має лікуватися, ба більше з причин, що викликані накинутими йому умовами його перебування в Криму. Така прикра колізія не мала ще прецеденту за всю історію проведення Форумів. Академік Вольвач наголосив на невідкладності рішучих заходів щодо звільнення журналіста як з політичних, так і з гуманітарних причин.
Водночас голова ГО «Кримський центр ділового і культурного співробітництва «Український дім» Андрій Щекун, між іншим, розвиваючи наскрізну тему пригнічення можливостей для проявів національної ідентичності в Криму, запропонував не обмежуватися політичними деклараціями та перевести ситуацію в правове поле й закликати до відповіді конкретних виконавців репресивних заходів. Громадський діяч зауважив, що було б доцільним, аби Міністерство освіти і науки України також не стояло осторонь цього процесу: «Було б доречно, щоб міністр освіти звернулась до прокуратури щодо відкриття кримінального провадження проти тієї особи, яка була призначена цим міністерством на цю посаду і дотепер перебуває на ній, і надалі знищує українські класи. …Вони фактично доживають: триває тиск, до шкіл викликають батьків, щоб вони відмовлялись від навчання в українських класах, для того, щоб було ще менше класів з українською мовою навчання в АР Крим», – констатував Андрій Щекун.

Максим Дубов’яз

Поширити запис
Записано

merzhvinski@ukr.net

Головний редактор газети "Кримська світлиця"

Коментарів немає

Залишити коментар