Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
 

Візовий режим між Україною і Росією: кримський камінь спотикання

На початку місяця спікер українського парламенту Андрій Парубій під час засідання погоджувальної ради порушив питання про необхідність введення візового режиму України з Росією, запропонувавши народним депутатам внести відповідний законопроект. Чергове озвучення подібної ініціативи викликало резонанс серед політиків, громадських діячів та правозахисників, які заговорили про потребу осягнути й передбачити всі можливі наслідки подібного рішення – зокрема, й ті, що можуть датися взнаки мешканцям окупованого Росією Криму, який ця країна вважає своєю територією. Так, члени Кримської правозахисної групи оприлюднили прохання обміркувати високу ймовірність симетричної відповіді з боку Росії, яка може посилити і без того чималу складність становища кримчан.

 

4 жовтня в ефірі програми «Про політику» на «Еспресо.TV» колишній політв’язень Кремля Геннадій Афанасьєв припустив, що візовий режим між Україною і Росією змусить наших співгромадян оформлювати російську візу для в’їзду до Криму, визнаючи таким чином півострів частиною Росії. При цьому слід зауважити, що пункт «Приймаюча сторона» в російській візі, в разі зазначення в ньому кримських реквізитів, може викликати питання в українських прикордонників і, відповідно, дати підстави оголосити зіпсованим закордонний паспорт із такою візою – як і з російськими відмітками контрольно-пропускних пунктів у Криму.

Свою точку зору з цього питання в коментарях для ЗМІ висловив і народний депутат ВР України, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, який засвідчив прихильність до ідеї впровадження візового режиму з РФ, але уточнив, що це має відбутися після обговорень і прорахування всіх наслідків для мешканців Криму. На додачу політик припустив, що одним із заходів з боку Росії в разі впровадження Україною візового режиму може бути примусове відбирання українських паспортів у кримчан, внаслідок чого вони опиняться відрізаними від України.

Очевидно, в разі погодження зазначеного рішення перед кримчанами постало б чимало проблем. Так, наприклад, неясно, як потрапляли б на півострів ті громадяни України з кримською пропискою, які не оформлювали відмови від російського громадянства, але при цьому й не отримували російських паспортів, а також як з Криму виїжджали б особи в аналогічному становищі. До того ж теоретично могли б виникати ситуації, коли російські прикордонники не випускали б кримчан на материкову Україну без української візи в російському закордонному паспорті: при цьому подібну візу отримати було б неможливо навіть не через відсутність українських дипломатичних установ на окупованій території, а передусім через те, що такі установи на території Росії не працюють з документами, чинності яких Україна не визнає.

Тим часом у проурядовій фракції Блоку Петра Порошенка було прийнято рішення не голосувати за постанову про введення візового режиму з РФ. Про це в коментарі журналістам заявив її представник Олексій Гончаренко, зазначивши, що такі кроки потребують діалогу з урядом.

Поширити запис
Записано

konashevych@svitlytsia.in.ua

Коментарів немає

Залишити коментар