Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА

Правознавці без права

Після вторгнення Російської Федерації на півострів частина кримських правознавців вирішили покинути окуповану територію і переїхати на материкову частину України, щоб уже тут продовжити свою діяльність. Адже жити і працювати в умовах, де немає свободи, може не кожен. 

 

Україна і міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконною та засудили дії Росії. На момент початку російської агресії в 2014 році в Криму відповідно до адміністративного поділу України працювали Рада адвокатів Автономної Республіки Крим та Рада адвокатів міста Севастополь, які об’єднували більше двох тисяч адвокатів.

З 2014 року керівництво органів адвокатського самоврядування фактично в повному складі почало співпрацювати з окупаційною владою. Саме вони стали основою ініціативних груп щодо створення Палати адвокатів Криму і Палати адвокатів міста Севастополь, тобто органів у системі російської окупаційної адміністрації Кримського півострова.

Українські правозахисники впевнені, що одразу після окупації було доцільно відновити органи адвокатського самоврядування АР Крим та міста Севастополя на континентальній Україні. Але голова ради адвокатів України  Лідія Ізовітова була категорично проти. На сьогодні очільником Ради адвокатів Автономної Республіки Крим є Марина Аскольдівна Павлова, в той час коли вона є і президентом окупантської «Палати адвокатів Республіки Крим».

«На сьогодні всі адвокати АРК, які були до моменту окупації і здійснювали там свою діяльність, є в реєстрі адвокатів України, тобто є адвокатами України», – повідомив адвокат Олександр Коваль.

Кримський адвокат Олександр Коваль здійснює свою діяльність зараз у Львові, звернувся до голови Національної асоціації адвокатів України Лідії Ізовітової із переліком запитань, які стосуються долі і подальшої діяльності кримських адвокатів. Конкретної відповіді на поставлені запитання не отримано. У листі було зазначено, що виконання обов’язків голови Ради адвокатів Автономної Республіки Крим покладено на Ольгу Григорівну Шевченко.

З даного листа також стало відомо, що Рада адвокатів України не зацікавлена в тому, щоб створити орган Ради адвокатів АРК на материковій частині, а зацікавлена в збереженні саме того органу, який діяв до окупації, в тому ж самому складі. Зараз ці правознавці мають паспорти та посвідчення адвокатів Російської Федерації.

Після окупації частина кримських адвокатів одразу залишили територію, привласнену Росією, покинувши майно, сім’ї, соціальні зв’язки і переїхали на континентальну Україну.

«Залишатись там неможливо з тієї причини, що окупація – вона є окупація. Прийняти для себе умови окупанта, працювати на нього – неприйнятно», – зазначила адвокат Юлія Житнікова.

Українські нотаріуси, які залишились працювати на окупаційну владу, – працювали в правовому полі Російської Федерації на основі українського законодавства.

«Я пам’ятаю той період, коли заходиш, наприклад, до управління юстиції чи до суду, а там можна побачити, як чиновники ведуть переговори з Києвом, і спілкуються з владою РФ одночасно. Особливо це стало відчутно тоді, коли уже відбувся референдум.

Хто для себе вирішив, що не буде працювати від імені Російської Федерації, писав заяви про припинення нотаріальної діяльності одразу.

Нотаріуси продовжували працювати за українським законодавством доти, доки їх не відключили від реєстрів, це було поступово. Останній реєстр, який було відключено, – реєстр довіреності і бланків»,повідомив нотаріус, який відмовився здійснювати свою діяльність під окупаційною владою.

Нещодавно військова прокуратура Центрального регіону України повідомила, що Печерський районний суд Києва розгляне справи п’ятьох українців, яких підозрюють у державній зраді. Це стосується тих військовослужбовців, які не виїхали на материкову частину України після окупації півострова. Військовослужбовцям інкримінується державна зрада (ч. 1 ст. 111 КК України).

Раніше Верховний суд дозволив Генпрокуратурі заарештувати 276 кримських суддів, які перейшли на бік Росії. Таким чином вони втратили статус суддів України.

Певна частина правознавців на сьогодні так і залишається в структурі окупаційної адміністрації, судів, прокуратури, поліції на півострові. Але рано чи пізно ці люди будуть притягнені до кримінальної відповідальності за свої злочини, спрямовані проти територіальної цілісності і незалежності Української держави.

Поширити запис
Записано

golub@svitlytsia.in.ua

Коментарів немає

Залишити коментар