Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
 

Повернення культурної спадщини

5 жовтня в Окружному суді міста Амстердам має відбутися судове засідання у справі за позовом України до Музею Алларда Пірсона щодо повернення кримського «скіфського золота». Про це повідомлено на сайті Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб.

 

Міжнародний судовий спір розгорівся навколо колекції із 565 музейних предметів, наданих 2014 року кримськими музеями («Центральним музеєм Тавриди», «Керченським історико-культурним заповідником», Національним заповідником «Херсонес Таврійський» та «Бахчисарайським історико-культурним заповідником») для експонування в Музеї Алларда Пірсона в рамках виставки «Крим – золотий острів у Чорному морі».

У березні 2014 року експонати перебували на виставці в Амстердамі. Потім нідерландська сторона відмовилася повернути колекцію зберігачеві – Національному музею історії України, мотивуючи своє рішення можливими претензіями з боку кримських музеїв.

«З іншого боку, відповідно до законів України, усі надані експонати є частиною Музейного фонду України і можуть передаватися на тимчасове зберігання лише на підставі укладених контрактів. Контракт, який надавав право на тимчасове зберігання колекції Музеєм Алларда Пірсона завершився 13.06.2014 року, після чого, згідно з законом, ці культурні цінності вважаються незаконно вивезеними з України і підлягають поверненню», – йдеться в повідомленні Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб.

2014 року Міністерство культури направило запити до Генеральної прокуратури України та Міністерства внутрішніх справ про порушення кримінального провадження щодо незаконного перебування предметів Музейного фонду України, які є власністю держави, на території Королівства Нідерланди.

Нині Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб спільно з Міністерством культури та Міністерством закордонних справ залучають міжнародні організації та експертні консалтингові компанії для повернення культурної спадщини, втраченої через анексію АР Крим Російською Федерацією.

«Як стверджують юридичні радники, оскільки повернення колекції в Україну було гарантоване не лише умовами контракту, укладеного між Національним музеєм історії України та Музеєм Алларда Пірсона, а й Міністерством закордонних справ Королівства Нідерланди, це дає підстави вважати, що уряд Нідерландів оцінює предмети колекції як власність України і надасть їм імунітет від примусових заходів, якщо такі будуть призначені», – наголошують у Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб.

Поширити запис
Записано

shevchenko@svitlytsia.in.ua

Коментарів немає

Залишити коментар