Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
 

«Скіфське золото» – українське!

14 грудня  відбулося засідання Окружного суду в  справі  повернення Амстердамським  археологічним Музеєм Алларда Пірсона на територію України експонатів виставки «Крим. Золотий острів у Чорному морі». Суд Амстердама виніс вердикт, згідно з яким колекція експонатів з кримських музеїв, відомих як «скіфське золото», буде повернута Україні.

 

Суд керувався тим, що Крим не є країною і таким чином не може заявляти про своє право на об’єкти мистецтва. Тому рішення про те, кому мають бути повернуті артефакти, повинен прийняти український суд після того, як вони опиняться на території України.

Але судова тяганина в Амстердамі ще буде тривати, адже кримські музеї збираються оскаржити рішення суду. «Рішення передати Україні експонати набуває чинності після розгляду справи в суді апеляційної інстанції. Апеляція буде подана», — заявила юрист Анастасія Сівіцька.

Власне, такий розвиток подій прогнозували і в Міністерстві культури України. «Незалежно від того, яким воно буде (рішення суду – ред.), ми всі розуміємо, що це не кінець нашого шляху. Бо залежно від рішення суду, очевидно, що українська сторона або ж сторона кримських музеїв подаватиме апеляційні скарги. Тобто справа триватиме, справа експонатів голландської виставки не буде вирішена у грудні. Але це буде знакове рішення, бо воно покаже, наскільки справедливим є нідерландський суд, і стане прецедентом у світовій практиці щодо повернення культурних цінностей державі», — заявила Світлана Фоменко, перший заступник міністра культури України під час проведення круглого столу на тему: «Скіфське золото» і збереження української культурної спадщини», що відбувся 1 грудня в Інституті Горшеніна.

Нагадаємо, що музейні експонати, передані ще 2013 року для експонування  на виставку «Крим. Золотий острів у Чорному морі», представлені з колекцій п’яти музеїв (чотирьох кримських та одного київського). На сьогодні лише один з музеїв, а саме — Національний музей історії України, отримав дозвіл на пролонгацію експозицій виставки у Нідерландах, інші ж музеї навіть не надали документи щодо пролонгації, і  надалі взагалі припинили спілкування з Міністерством культури.

За прогнозами експертів та міністра юстиції П. Петренка, колекцію кримських музеїв буде повернуто в Україну до кінця 2017 року.

 

Інформація ІА «Голос Криму»

Поширити запис
Записано

merzhvinski@ukr.net

Головний редактор газети "Кримська світлиця"

Коментарів немає

Залишити коментар