Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
 

Приховані сторінки знаності: всесвітньо відома / невідома Ялтинська кіностудія

10 вересня – День українського кіно. Як і в багатьох сферах культурного життя, в кіномистецтві до сьогодні залишається маловивченою роль України в зародженні та становленні Ялтинської кіностудії. Ще й нині це питання не має спеціальних розвідок у фахових працях, хоча, вже з огляду на ті поодинокі факти, довідки й фрагменти документів, ця роль є істотно недооціненою. Тож День українського кіно є приводом для висвітлення замовчуваних сторінок вітчизняної кіноіндустрії, які попри всі труднощі мали славні моменти своєї історії.

Етапним періодом, проривною хвилею в розвиткові українського кіномистецтва став 1922 рік. Цього року творчою інтелігенцією засновано Всеукраїнське кінофотоуправління (ВУФКУ), і українське кіно починає заявляти про себе як про окрему галузь національного мистецтва. ВУФКУ об’єднало всю галузь, включаючи кіностудії, кінопрокат, кінопромисловість, кіноосвіту та кінопресу України та (увага! – ред.) Криму в період з 1922 по 1930 рік. Варто зазначити, що юридичний статус ВУФКУ отримав від Української економічної ради (Українська економічна рада – орган, що розглядав питання відбудови та організації народного господарства України, складав річні промислові плани, регулював експортно-імпортні операції). Тобто з бюджету тодішньої України виділено кошти на розвиток кіномистецтва і за ці кошти відбувалося зокрема й становлення та розвиток Ялтинської кінофабрики. Мало того, у відбудову Ялтинської кінофабрики виділено коштів більше, ніж заплановано, оскільки після землетрусу 1927 ро-ку матеріально-технічна база зазнала руйнувань, відтак потребувала додаткового позапланового фінансування.
У підпорядкування ВУФКУ було передано близько 600 кінотеатрів України та Криму, а також кінофабрики в Києві, Ялті, Одесі. Виникає природнє запитання: а чому вже у 20-х роках ХХ століття Україна відає і розпоряджається базою Ялтинської кіностудії (тоді Ялтинська кіностудія називалася Другою кінофабрикою ВУФКУ)? Та очевидно, що з точки зору економіки, географічної близькості, інфраструктурної оперативності… Крим так чи так мав значно більші зв’язки з Україною, ніж те, що сьогодні часто заявляють деякі «історики».
Завдяки діяльності членів ВУФКУ Ялтинська кінофабрика стала самодостатнім осередком, де вже можна було знімати кіно, яке цілком задовільняло потреби тодішнього глядача. До цього часу в Ялті повноцінної кіностудії / кінофабрики не існувало. Тобто, ВУФКУ отримав у розпорядження від Української економічної ради ательє та кіноконтори Єрмольєва та Ханжонкова у Ялті, а вже згодом в Криму з’являється своя кінофабрика.

 

Україна стає другим після США постачальником кінофільмів для Німеччини. Фільми, зняті на Ялтинській студії, користуються неабияким попитом у світі

На кінофабриках ВУФКУ відбувається формування й ґрунтовне оновлення матеріально-технічної бази. Саме зусиллями членів Всеукраїнського кінофотоуправління Ялтинська кінофабрика якісно оновилася і не відставала від інших українських кінофабрик. Дослідники історії радянського кіно підкреслювали, що до ВУФКУ Ялтинська кінофабрика – це, власне, і не фабрика, а примітивне, напівзруйноване і погра-боване ательє. Його реконструювали, наповнили матеріально-технічною базою і перетворили на кінофабрику. Так, у журналі «Кіно» вміщено статтю під назвою «На Ялтинській кінофабриці», де зазначено: «Фабрика має удосконалену знімальну і освітлювальну апаратуру, підсобні підприємства, розширена й забезпечена випробуваним складом кінопрацівників, закінчується перебудова лабораторії, що має апарати найновішої конструкції».
У 20-ті рр. українське кіно поступово заміщує на ринку кіномистецтва закордонні картини, які до цього часу домінували на телеекранах країни. До кінця 20-р років ХХ століття вітчизняне кіномистецтво з нуля піднялося до рівня конкурентоздатного і зайняло чільне місце у світових кінопрокатах. Дослідники історії кіно зазначають: «Якщо за єдиний економічний критерій взяти принцип самофінансування, то через три роки ВУФКУ стає другою за потужністю державною кінофірмою в СРСР після «Совкино». Над успіхом цього проекту працювало широке коло української інтелігенції та, з огляду на брак професійних режисерів, фахівці з інших країн. Участь в проектах ВУФКУ взяли передусім українські письменники й театральні діячі, творча інтелігенція українських культурних центрів.
Завдяки зусиллям українських діячів про Ялтинську кінофабрику знали в Німеччині, Великобританії, Франції, Чехії тощо, оскільки за кордоном проходили покази українських кінострічок. Мало того, провідні бібліотеки зарубіжних країн одержували часопис «Кіно», сторінки якого відображали життя українського кіно. Масштаб розвитку українського кіномистецтва того часу демонструє цитата з журналу «Кіно»: «Усі фактори говорять про те, що Україна через свої природні, технічні й матеріальні можливості протягом найближчих років стане центром радянської кінематографії». Знаменно, 1926 Україна стає другим після США постачальником кінофільмів для Німеччини. Фільми, зняті на Ялтинській студії, користуються неабияким попитом у світі. Кінокартини ВУФКУ екпортуються до США, Японії, Німеччини, Іспанії, Франції, Італії тощо, де створюють широкий резонанс.
Аж до 1926 року, поки не почала активну роботу Київська кінофабрика, центрами української кінопродукції були Одеська та Ялтинська студіях.
Найплодовитішим режисером Другої кінофабрики був Володимир Гардін. Знаменно, в одному із кінофільмів, що створений на спільних базах Першої та Другої кінофабрик, «Остапі Бандурі» (1924) востаннє на телеекрані з’явилася легендарна українська акторка Марія Заньковецька. У свої 70 років акторка зіграла роль матері головного героя. Критики одностайні, що в цьому фільмі гра М. Заньковецької цілком природна і художньо вмотивована. Очевидно, що як і в театрі корифеїв, у становленні й розвої українського кіно сильно відчутний фольклорний струмінь, який жодним чином не применшує якості тодішнього вітчизняного кіно, яке легко конкурувало з подібними стрічками французьких чи німецьких режисерів.

 

yaltinska-kinostudiya
Незалежний розвиток української кіноіндустрії тривав недовго, фактично до 1929 року. Епоха розстріляного відродження не оминула й кіно. У листопаді 1930 року ВУФКУ було реорганізовано в «Українафільм» і підпорядковано «Союзкіно», а незабаром узагалі припинила своє існування.
Другу кінофабрику ВУФКУ (Ялтинська) ще 1928 передають до складу новоствореної організації «Востоккіно», створеної з метою усунення з кіноринку фільмів низької якості. Такі фільми знімалися тоді кінокомпаніями «Чувашкіно» та «Німкіно». Шляхом об’єднання цих компаній і включенням до їх складу Ялтинської кінофабрики відбулося створення «Востоккіно». Метою цієї організації була допомога східним республікам в становленні й розвитку кіноіндустрії. Виробництво ж фільмів мало відбуватися на матеріалах історії і сучасності малих народів РСФСР.
Таким чином, солідний потенціал Ялтинської кінофабрики, який зародився в руслі українського кінематографа, згодом був розтрачений, а для збереження Ялтинської кіностудії остання переживала близько шести пере- і під- порядкувань.
Нині майно Ялтинської кіностудії уже вдруге націоналізовано: вперше націоналізація пройшла на підставі декрету Леніна, а вдруге – у 2014 р., в руслі всіх тих скандальних кримських подій. Після першої націоналізації знадобилися зусилля України для розквіту Ялтинської кіностудії, а після другої…

Ярослав Самовидець

Поширити запис
Записано

merzhvinski@ukr.net

Головний редактор газети "Кримська світлиця"

Коментарів немає

Залишити коментар