Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
 

Формування кримськотатарського народу

У попередніх числах газети ми вже ознайомили наших читачів з одними з найдавніших етносів, що населяють Кримський півострів: караїмами, кримчаками, греками, вірменами. Настала черга й кримських татар. Враховуючи всю відповідальність, з якою треба підійти до розгляду історії саме цього народу, ми вдалися до досліджень істориків. Тому пропонуємо на читацький розсуд одне з таких (дещо в скороченому вигляді), що було опубліковано у газеті «День» під рубрикою «Україна Incognita», в якому дуже добре показані давні зв’язки українців і кримських татар.

 

Неспровокована агресія армії та флоту «братньої» Росії в Криму під приводом захисту росіян від міфічних «бандерівців» укотре актуалізувала питання політичного статусу півострова, визначення правомірності претензій різних етносів, зокрема кримських татар, росіян чи українців, бути господарями цієї благодатної землі. Для з’ясування означеного питання доведеться здійснити екскурс у далеку й недавню історію краю. Історична ретроспектива засвідчує першість у згаданому трикутнику за кримськими татарами.

 

Формування кримськотатарського народу розпочалося в XIII ст. внаслідок завоювання в 1239 р. степового Криму військами хана Батия й змішування половців – місцевого тюркомовного населення із монголо-татарами, які на той час вже прийняли іслам. У XIV ст. зусиллями хана Узбека й еміра Тамерлана іслам у Криму став державною релігією. Після розпаду Золотої Орди в 1443 р. виникло Кримське ханство – незалежна держава кримських татар. Розквітли національна культура, мистецтво, архітектура, писемність, система освіти, сформувалися побутові традиції. Водночас мусульманське населення Криму відзначалося високим рівнем віротерпимості. Так, Успенський собор біля Бахчисарая підтримували володарі ханату й поважали татари, у Кафі (нині Феодосія) існували 17 католицьких храмів і 2 монастирі з латинськими школами, були там також грецькі храми і монастирі, вірменські й руські церкви, єврейські та караїмські синагоги. Але в 1475 р. Османська імперія захопила південне узбережжя Криму, яке не перебувало у складі ханату, а хан Менглі-Гірей визнав себе союзником Туреччини. Згодом це союзництво перетворилося у васальну залежність. У XVI-XVII ст. татари здійснювали часті набіги на українські землі Великого князівства Литовського та Польщі, відтак Крим перетворився в головного постачальника рабів для Османської імперії. Чимало полонених залишалися у Криму, з часом отримували волю, але на Русь не могли, а часто й не бажали повертатися. Українські козаки також робили постійні набіги на Кримське ханство, хоча були й союзницькі домовленості, зокрема між Богданом Хмельницьким та Іслам-Гіреєм III.

 

Турецький мандрівник Евлія Челебі, посилаючись на перепис населення в 16661667 рр., засвідчив, що у Криму мусульмани налічували 187 тис. осіб, а православні – вихідці з українських земель – 920 тис. Немусульманські піддані кримського хана – євреї, караїми, вірмени, греки – становили 20 тис. осіб.

 

В окремі періоди історії відносини між кримськими татарами та українцями і загалом між християнами та мусульманами Криму й Османської імперії були не лише мирними, а й добросусідськими. Таку політику провадив на початку існування Кримського ханату хан Хаджі-Гірей. Однак з кінця XV і протягом усього XVI ст. ці взаємини вкрай загострилися через постійні набіги кримських татар на українські землі, що завдавало великої шкоди як населенню, так і економіці України. Хоча, майже за приказкою «нема лиха без добра», ця ситуація стимулювала появу українського козацтва – майбутнього соціально-політичного ядра ранньомодерної української нації.

Так, уже в 20-х роках XVII ст. кримський хан Шагін-Гірей за допомогою запорожців гетьмана Михайла Дорошенка намагався позбутися васальної залежності від Османської імперії. Натомість після розколу України в 1663 р. й зрадницької промосковської позиції гетьмана Лівобережжя Івана Брюховецького за допомогою кримських татар замислив об’єднати Україну гетьман Правобережжя Петро Дорошенко. Бажану допомогу він одержав, громив кілька разів поляків і захищався від московитів, але через внутрішні чвари, вміло використовувані Москвою й Польщею, 1676 р. зрікся гетьманства.

Після знищення Москвою в 1775 р. Запорозької Січі чимало козаків перейшли у володіння Туреччини й за дозволом султана утворили Задунайську Січ.

Водночас існувала кримськотатарська діаспора на українських землях. Початок її формування сягає кінця XIII – першої половини XIV ст. Це були втікачі з Криму, котрі відмовилися приймати іслам, полонені внаслідок військових сутичок із литовцями і поляками, перебіжчики, частина кочівників. Вони осідали в Галичині, на Волині, Поділлі. Кримськотатарська колонія у Львові мала свою Татарську вулицю (існує донині), Татарську браму в укріпленнях, мечеть, цвинтар. Подібні дільниці утворилися в Луцьку, Острозі, Дубні, Корці, Кам’янці (Подільському), Полонному, Старокостянтинові, Немирові, Меджибожі, Ягільниці.

Уявлення про населення Кримського ханства як кочівників-грабіжників хибує на поверховість. Адже ханство складалося з двох частин: Дикого степу, заселеного войовничими ногайцями, які й становили основу ханського війська, та власне Криму з його переважно мирним народом – садівниками, землеробами, виноградарями, пастухами. Через Крим пролягали цивілізаційні шляхи між Сходом та Заходом, на його території існували грецькі й римські колонії, зокрема візантійські, від VI ст. тут були слов’янські поселення. Звідси на Київську Русь поширювалося християнство. На цю територію, вільну від гніту домінантної релігії, економічного примусу, політичної цензури, всі народи, що його населяли, привносили здобутки цивілізації – культури, мистецтва, писемності, просвітництва, господарської діяльності. У Криму раніше, ніж у Європі було відмінене рабство і ніколи не існувало кріпацтва. Кримські татари зберігали рівноправні стосунки між людьми, незалежно від походження, мови, віри, дотримувалися конфесійної, етнічної й культурної толерантності, цінували свободу та поважали гідність людини. Свобода сумління виявлялася навіть у тому, що не підлягали переслідуванню мусульмани, які приймали християнство, а хани будували й ремонтували церкви.

 

Малюнок Олександра Міхнушева

 

Джерело: «Україна Incognita», газета «День» http://incognita.day.kiev.ua/

Поширити запис
Записано

zayzev@svitlytsia.in.ua

кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України

Коментарів немає

Залишити коментар