Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА

На сторінках нашої газети вже публікувалися матеріали у рубриці «Корінні народи», де висвітлювалися історія, побут, культура, релігія тощо етносів, виникнення та існування яких нерозривно пов’язані з Кримом. Продовжуємо цикл народознавчих статей про кримських татар, і в цьому номері подаємо нарис про кримськотатарську мову.

 

Кримськотатарська мова – рідна мова кримськотатарського народу, історичною батьківщиною якого є Крим.

Кримськотатарська мова належить до кипчацької групи тюркських мов, має три діалекти:

а) північний, або степовий – çölşivesi

б) середній, становить ядро сучасної літературної мови – orta yolaq şivesi

в) південний, або прибережний (на основі цього діалекту розвивалася стара літературна мова) – yalıboylu şivesi

У зв’язку з депортацією кримськотатарського народу з Криму (1944 р.), компактність мовних груп була зруйнована. Змішання народу, його становище призвело до того, що зникло діалектне мовне середовище. Межі між діалектами стали стиратися і цей процес триває й досі.

Мови багатьох народів Середньої Азії, Кавказу і Закавказзя, Поволжя та Сибіру (туркменська, казахська, узбецька, кумицька, турецька, азербайджанська, гагаузька, татарська та інші) близькі до кримськотатарської мови. Кримськотатарською мовою говорить значна частина кримських і приазовських греків.

Як і всі тюркські мови, кримськотатарську мову філологи відносять до так званих аглютинативних мов, тобто тих, у яких слова і їхні форми утворюються шляхом приєднання афіксів до кореня.

Кримськотатарська мова має давні традиції, її лексичне багатство постійно поповнювалося і розширювалося через впливи арабської, перської, грецької, російської та інших мов.

Писемно-літературна мова кримських татар не є однорідною. Ця неоднорідність зберігалася доти, доки з початку 30-х років ХХ століття не почала вирізнятися нова кримськотатарська літературна мова.

Протягом семи століть (до 1928 року) кримськотатарська мова, як і більшість тюркських мов, користувалася арабським письмом, з 1928 року – латинізованим, а з 1938 року користується кириличною графікою. З 1 вересня 2016 року відбувся офіційний перехід на латиницю.

 

Це був невеличкий екскурс в історію кримськотатарської мови. Мабуть, у багатьох виникало іноді бажання ближче ознайомитися і навіть вивчати кримськотатарську мову. Тож маємо нагоду розпочати. Отже, не гаємо часу, а проведемо його з користю. Адже «скільки мов ти знаєш, стільки разів ти людина». І почнемо з привітання.

 

Selâm aleyküm – в перекладі з арабської мови означає – Мир вам.

Aleyküm selâm – так кримські татари відповідають на привітання.

Selâm чи Meraba – Привіт – так молодь вітає одне одного.

Добрий ранок – Hayırlı sabalar

Добрий день – Hayırlı künler

Добрий вечір – Hayırlı aqşamlar

На добраніч – Hayırlı geceler

До побачення – Sağlıqnen qalıñız

Поширити запис
Записано

merzhvinski@ukr.net

Головний редактор газети "Кримська світлиця"

Коментарів немає

Залишити коментар