Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
 

Крим. Гострий напрям: Міжнаціональні взаємини

Експерт з правових відносин у міжнаціональній сфері Інституту демократії ім. П. Орлика Наталя Беліцер уже була гостем редакції «Кримської світлиці». Тоді ми спілкувалися про те, як прогнозована екологічна та демографічна катастрофа, яку тягне за собою відключення водопостачання Північно-Кримським каналом та безумовна відмова Російської Федерації від варіантів отримання електроенергії з України, вплине на життя «заручників», у стані яких опинилися сотні тисяч громадян України на теренах півострова. Сьогодні наша розмова про міжнаціональні відносини, які в Криму після його деокупації буде необхідно привести до тих норм, що відповідають сучасному міжнародному праву.

 

Пані Наталю, як Ви вважаєте, чи не стало причиною сьогоднішнього стану речей в Україні, зокрема з Кримом, саме демократія?

– Ні, не вважаю. Навпаки, бракувало демократії! Адже сучасні правові норми відрізняються від традиційного уявлення про те, що демократія – це воля більшості. В даному випадку більшості населення Криму, яке переважно російське та російськомовне. А справжня демократія – це, мабуть, насамперед урахування, надійне забезпечення і гарантування прав меншин!

І особливо такої категорії меншин, які не мають власної державності, і є корінними народами. При справжній демократії Україна мала б ще 1996 року після ухвалення нової версії Конституції закріпити законодавчо статус корінного народу, надати його представникам відповідні права, визнати колективні права корінних народів, а це дуже серйозний блок міжнародного права! І це було б демократією, і тоді ситуація була б зовсім іншою. Замість цього, орієнтуючись саме на настрої російської і російськомовної більшості Криму, Україна йшла у них на поводі, й саме наслідком такої зовсім не демократичної політики і стало те, що сталося в 2014 році…

 

Ви працюєте над законопроектом, що стосується корінних народів. Коли він набуде чинності і коли ми повернемо Крим у відповідне правове поле, то куди буде віднесено українців, які населяють Крим? От ми розрізняємо: корінні народи, ми виділяємо там «давні народи», великі групи з яких оселилися в Криму в сиву давнину, але в сучасному світі в них є і національні держави…

– Це – національні меншини! Давайте будемо дотримуватися чистоти термінології. Вірмени, греки, поляки, білоруси і навіть росіяни формально є в Україні ніким іншим, як національними меншинами.

Абсолютно окрема справа – з українцями Криму. Є в сучасній міжнародній правовій системі такий термін, як меншина в меншині. Це абсолютно усталене уявлення, що деякі групи осіб, що належать до титульного етносу в масштабах усієї держави, де-факто перебувають у стані меншини на території, де більшість складає одна з національних меншин. Національна меншина в Україні – росіяни, в українському Криму вони є більшістю населення. Тому українці, яких у Криму меншість, мають усі права згідно з міжнародним законодавством про національні меншини. Незважаючи на те, що вони належать до титульного етносу. Це – нормальна річ, це не тільки Україна така «унікальна». Ось вам приклад: Аландські острови, які належать Фінляндії, – територіальна автономія етнічних шведів і шведомовних. На островах шведи й шведомовні складають абсолютну більшість населення, в них права просто «зашкалюють», і до того ж вони забезпечені міжнародними гарантіями. Так ось, там проживають також етнічні фіни і фіномовні в ситуації національної меншини, до того ж дискримінованої! Ця меншина дійсно потребує захисту, на що Фінляндії неодноразово вказували всі моніторингові структури: Ради Європи, ООН тощо. Тобто це звідти, насправді, походить термін «меншина в меншині» і норма про те, що їхні права мають бути потужно захищені в рамках міжнародного права про національні меншини.

 

Чудовий варіант, але він, прямо скажемо,зовсім не відомий нефахівцям…

– На жаль, так. Хоча я на всіх можливих площадках завжди на це звертаю увагу. До речі, і в «Кримській світлиці» десь у 90-х роках у мене була публікація саме на цю тему…

 

Отже, як, на Вашу думку, правильно в історичному і культурному розрізі подавати етноси, представники яких живуть нині в Криму. Це – корінні народи, це «давні» народи, які з правової точки зору є просто національними меншинами, але ж візьмемо, приміром, вірмен, які живуть у Криму вже більше 600 років…

– Одразу репліка: є таке поняття, як «автохтонна». Але автохтонна національна меншина це і є традиційна, класична національна меншина. І це – різниця! Автохтонна меншина не є корінним народом, бо як би довго вона не жила тут, але у неї є етнічно споріднена власна батьківщина. У вірмен, у греків й усіх інших. І в цьому – принципова відмінність від автохтонного корінного народу і будь-якої національної меншини.

 

– Тут є певний формальний момент: є вірмени від діда-прадіда, які там з’явилися через сто років після предків кримських татар, і приблизно стільки ж у нас є вірмен, що оселилися в Криму, втікши від негараздів сучасної вже Вірменії. Ви ж розумієте, що це люди з геть різних національних спільнот, яких об’єднує тільки назва і згадки про мову в перших та мова в других? А для греків, предки яких приїхали ледь не за часів Гомера, які зараз є румами й урумами, – сучасна Греція є батьківщиною? Вона є близькою для фанагорійських греків, які в Криму лише 200 років, а перші  –  2000! Здається, формально це, може, і правильно, але по-людськи якось дивно їх об’єднувати в загальну національну меншину?

 

belicer

 

– Так, але тут – це специфіка ситуації. На жаль, передбачити в міжнародному праві цю різницю: етнічна група одна, мова одна, ну, не будемо торкатися там греків, урумів і еллінських греків, але з вірменами зробити дрібнішу категоризацію цих двох груп, роз’єднати їх неможливо. Бо вся міжнародна правова теорія і практика стосовно етнічних, етнокультурних меншин на території будь-якої держави спрямована переважно на можливість саме підтримання їхньої етнокультурної ідентичності. Тобто мова – це і для тих, хто раніше депортований, і для тих, хто приїхав пізніше. Звідси медіа, навчання, освіта, щоб по максимуму забезпечити потреби, які тут у них спільні. А політичні права ані тим, ані іншим не належать у тому обсязі, який має бути у корінних народів.

 

– Чи не вважаєте Ви, що Росія навмисно формувала міграційні потоки свого населення на Крим значною мірою з представників власних нацменшин, денаціоналізація яких за межами їхніх етнічних територій «природним чином» кидала їх у обійми «руського мира», і це був один з інструментів подальшої денаціоналізації та русифікації і кримського населення?

– Вважаю, ні, це, скоріше, продовження сталої радянської практики, ніж новітня кампанія.

 

У Криму помітно багато представників народів Поволжя, а «просто» татари зараз уже є четвертою за чисельністю національною групою, і є прозора тенденція створення загального контингенту «татар Криму»…

– Так, це реальна загроза, особливо враховуючи те, що, приміром, в англомовній термінології вже наполегливо просувається застосування саме такого словосполучення: Tatars of Crimea на заміну Crimean Tatars… Саме через ці загрозливі тенденції точиться тривала дискусія серед кримськотатарської спільноти про відмову від накинутої їм самоназви на користь Къырымлы, кримці тощо, – щоб підкреслити окремішність цього народу, що не належить до татар взагалі. Це – спротив саме таким тенденціям!

 

Наскільки надійно ті законопроекти, які зараз терміново готуються, зможуть захистити права корінного й автохтонних народів Криму?

– Ми робимо все можливе.

 

– Й останнє запитання: чи потрібен окремий закон для захисту прав «меншини в меншині», якою є українці в Криму, щоб історія з «кримською весною» 2014-го не могла повторитися?

– Ні. Я сподіваюся, що в деокупованому Криму ситуація вже буде на рівні сучасної демократії, до якої болісно, повільно, але йде Україна! І це значить, що існуючих міжнародних норм і договорів, ратифікованих Україною, буде цілком достатньо, щоб забезпечити права української меншини в меншині.

Поширити запис
Записано

svitlychanin@svitlytsia.in.ua

Коментарів немає

Залишити коментар