Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
 

Кримські татари як корінний народ: історія питання і сучасні реалії

Під такою назвою у грудні 2016 року Державним підприємством «Кримський дім» буде видано посібник, автором якого є експерт з правових відносин у міжнаціональній сфері Інституту демократії ім. П. Орлика Наталя Беліцер.

Продовжуємо ознайомлювати наших читачів з деякими розділами даного посібника, уривки з якого ми публікуватимемо протягом кількох наступних номерів.

 

  1. Репрезентативні органи кримськотатарського народу

 

5.1 Курултай і Меджліс – коротка довідка

 

Оскільки виборні органи національного самоврядування до початку окупації відігравали важливу роль як у політичному, так і у соціально-економічному житті кримських татар, а також у відносинах з «офіційними» владними структурами різного рівня, наразі ширшим верствам українського суспільства бажано набути базові знання і розуміння того, яким чином формуються ці органи і як вони функціонують.

Треба відзначити, що керована Національним рухом кримських татар масова репатріація на історичну батьківщину, яка почалася наприкінці 80-х років минулого століття, стала можливою завдяки високому рівню здатності народу до політичної мобілізації і самоорганізації, свідченням чого є, насамперед, створення безпрецедентної системи національних органів самоврядування, якими є Курултай і Меджліс(и). (Детальніше про репатріацію див. у виданні: Тищенко Ю., Піховшек В. Повернення кримських татар. Хроніка подій. – К., 1999).

 

На початок окупації (2014 рік) в АРК функціонувало 230 місцевих і регіональних меджлісів, кількість членів яких складала близько 2500 осіб.

 

Курултай – загальнонаціональний з’їзд (Асамблея) кримськотатарського народу. Перший Курултай був скликаний у Криму 26 листопада 1917 року (за старим стилем); він тривав 18 днів і ухвалив низку важливих і цілком демократичних на той час (і не тільки) законів. Варто відзначити, що серед обраних 76 делегатів було 5 жінок, що можна вважати неабияким досягненням у ті часи, коли боротьба за виборчі права жінок ще тривала у багатьох розвинених країнах Західного світу. В останній день роботи Курултаю була проголошена Кримська Народна Республіка, затверджена її Конституція та обрана Директорія (національний уряд). Головою уряду Республіки став Номан Челебіджихан –  відомий громадський діяч, поет, муфтій мусульман Криму, України, Литви, Польщі та західної частини Росії, якого тодішні медіа назвали також «Президентом Криму». Саме йому належать слова про «всі народності Криму… які разом складають прекрасний букет… і які матимуть рівні права».

 

Доля незалежної Кримської Народної Республіки та її лідера була трагічною: вже у січні 1918 року Червона армія вторглася до Криму і захопила Сімферополь; Челебіджихан, разом з низкою інших жертв більшовицького терору, був заарештований і перевезений до Севастопольської в’язниці, де зазнав мученицької смерті 23 лютого. Детальніше про цю видатну історичну постать див. у публікаціях українських і кримськотатарських істориків (Сергій Громенко: Ant Etkenmen (Я поклявся): до 130-річчя Номана Челебіджихана. 20.12.2015,   http://ua.krymr.com/content/article/27438621.html;

Другий Курултай був проведений у Сімферополі у червні 1991 року, під час масової репатріації кримських татар до Криму і напередодні розпаду Радянського Союзу. Другий Курултай, підкреслюючи правонаступництво Курултаю 1917 року, обрав Меджліс кримськотатарського народу й ухвалив  низку важливих документів, включно з підтвердженням права на самовизначення. Усього було проведено 6 Курултаїв; 4 останніх відбулися вже в незалежній Україні. Згідно з новою редакцією Регламенту, ухваленою 3-ю сесією 4-го Курултаю 12 вересня 2004 року, сесії Курултаю скликаються Меджлісом не рідше, ніж один раз на 2,5 роки.

 

Найважливішою проблемою у зволіканні з офіційною реєстрацією Меджлісу кримськотатарського народу був (і залишається) той факт, що він є не будь-якою громадською, політичною або релігійною організацією чи асоціацією, а саме представницьким органом усього кримськотатарського народу; існування подібних органів національного самоврядування не передбачено законодавством України.

 

6-й Курултай, що відбувся наприкінці березня 2013 року, ознаменував новий етап демократизації виборчого процесу. Цього разу кожен кримський татарин – громадянин України незалежно від місця чи країни проживання – безпосередньо голосував за того чи іншого кандидата. Таким чином, 1000 кримських татар – мешканців певної території – обирали одного делегата; загальна кількість делегатів Курултаю – 250 осіб. (Раніше вибори проходили у два етапи: спочатку обирали виборців, а вже вони мали право голосували безпосередньо за кандидатів у делегати). Крім того, у виборах делегатів Курултаю тепер могли брати участь і члени родин, які за етнічним походженням не були кримськими татарами. Новий виборчий регламент призвів до значного оновлення й омолодження складу делегатів.

Позачергова сесія Курултаю 6-го скликання відбулася 29 березня 2014 року, тобто вже в окупованому Криму і після акту його незаконної анексії РФ, здійсненої 18 березня. Цього разу надзвичайна сесія проходила не в Сімферополі, як зазвичай, а в Бахчисараї – там, де у 1917 році відбувся історичний Перший Курултай.

Меджліс кримськотатарського народу є представницько-виконавчим органом, який між сесіями Курултаю функціонує водночас як головний повноважний представницький орган корінного народу (що було офіційно визнано Постановою ВР України від 20 березня 2014 року, http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1140-18). Меджліс складається з 33-х членів, які обирають Президію, в той час як голову Меджлісу і Ревізійну комісію обирають делегати Курултаю. Крім центрального Меджлісу, поступово по всьому Криму набула розвитку система національних органів самоврядування – регіональних і місцевих Меджлісів, які не тільки втілювали рішення Курултаю і Меджлісу, а й відігравали важливу роль у повсякденному житті кримськотатарського населення АРК. Незважаючи на відсутність офіційної реєстрації, з ними консультувалися і співпрацювали (з різною інтенсивністю залежно від політичної кон’юнктури) органи як центральної, так і республіканської і місцевої влади. На початок окупації (2014 рік) в АРК функціонувало 230 місцевих і регіональних меджлісів, кількість членів яких складала близько 2500 осіб.

 

5.2 Меджліс: 1991 – 2013 (проблеми легалізації)

 

Найважливішою проблемою у зволіканні з офіційною реєстрацією Меджлісу кримськотатарського народу був (і залишається) той факт, що він є не будь-якою громадською, політичною або релігійною організацією чи асоціацією, а саме представницьким органом усього кримськотатарського народу; існування подібних органів національного самоврядування не передбачено законодавством України. Відповідно, хоча у Положенні про Меджліс сказано, що це юридична особа, усі намагання «вписати» його у  правове поле України тривалий час залишалися безуспішними. Така правова невизначеність давала підстави постійно звинувачувати кримських татар у створенні «незаконних паралельних органів влади» і закликати до їхньої заборони; особливою «анти-меджлісівською» активністю традиційно відрізнялися проросійські організації, політичні партії та рухи в АРК та Україні в цілому, зокрема, українські та кримські комуністи (згадаймо ситуацію за часів Леоніда Грача, коли він був головою Верховної Ради АРК). Запекла боротьба лівих/проросійських політичних сил з органами національного самоврядування кримських татар була зумовлена, не в останню чергу, тим, що вони завжди підтримували національно-демократичні сили України (насамперед – Народний Рух України) і таким чином сприяли становленню України як сучасної, демократичної, європейської держави. Така позиція була вагомим внеском у формування інклюзивної української політичної (громадянської) нації, але водночас суттєво ускладнювала взаємодію з домінуючою більшістю населення півострова, менталітет якої значною мірою зберігав радянські стереотипи. Це було особливо помітно під час виборчих кампаній, коли переважна більшість населення Криму традиційно віддавала голоси або за політичні сили лівого спрямування, або за відверто чи приховано проросійські.

Як вже згадувалося, певний поступ у легалізації Меджлісу відбувся у 1999 році за часів президентства Леоніда Кучми, коли за його наказом була створена Рада представників кримськотатарського народу як дорадчо-консультативний орган при Президентові України. Він складався з 33-х членів, які віддзеркалювали склад Меджлісу, і доволі регулярно збирався для обговорення найважливіших проблем кримських татар. На превеликий жаль, коли Президентом України внаслідок Помаранчевої революції, масово підтриманої кримськими татарами, став Віктор Ющенко, ця ініціатива не набула подальшого розвитку, а після перемоги на президентських виборах 2010 року голови Партії регіонів Віктора Януковича і спроби «переформатування» цього органу шляхом зміни його складу, Рада представників кримськотатарського народу фактично припинила своє існування.

 

1 листопада 2013 року в Ханському палаці Бахчисарая відбулася інавгурація голови і нового складу Меджлісу кримськотатарського народу, а також святковий намаз. Це були останні урочисті події у ще вільному, неокупованому Криму…

 

Далі буде…

Фото Т. Москаленко

Інформація надана за сприяння ДП «Кримський дім»

Поширити запис
Записано

merzhvinski@ukr.net

Головний редактор газети "Кримська світлиця"

Коментарів немає

Залишити коментар