Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
 

Одяг кримських татар

Як відомо, національний одяг є виявом багатовікового досвіду народу, його культурного рівня й укладу життєвого ладу, світовідчуття та естетичних понять. Основні матеріали, з яких виготовлявся одяг кримських татар, це вовна, шкіра, домоткані та  привізні тканини.

 

odyag

 

Жіночий одяг. Особливу увагу кримські татарки приділяли прикрасам голови. Волосся дівчата зазвичай заплітали в дві коси, які відкидали на спину. Щоб уберегтися від лихого ока (назар), до кінців кос був прикріплений красиво оброблений прямокутний талісман, усередині якого була священна молитва (сач дувасы). Головним убором вважалася оксамитова, зазвичай бордового кольору шапочка (фес), вишита золотом або сріблом, іноді фес був прикрашений дрібними монетами і покритий  круглою пластиною з оздобленням візерунками золотого кольору (фес къалпагьы). Поверх феса одягався тонкий довгий шарф білого кольору (баш марама) з самотканого серпанку, вишитий по краях. Налічується величезна кількість жіночих головних уборів, їхня різноманітність вражає. Крім феса та марами, поширеними були велика вовняна хустка (шал), легка тонка хустка (чембер), кольорова візерунчаста хустка (баш явлукъ).

Одяг жінок, незважаючи на місцеві відмінності, мав багато спільного: широкі і довгі, нижче колін, бавовняні або полотняні сорочки (кьотен-кольмек), довгі сукні (антер) з широкими рукавами, кольорові шаровари (шалвар або думан, дон), що досягають ступні. Верхній одяг складався з жупана (къафтан або зыбын), що щільно обтягував стан, зазвичай яскравого, найчастіше в рожевому або малиновому кольорі, з золотим або срібним галуном на комірі та грудях. Даний каптан має розріз на всю довжину спереду, а також вузькі рукави і застібається у кисті рук на кілька ґудзиків, обов’язково шиється на ваті для додання стану повноти. На груди, починаючи від шиї до пояса, а іноді і нижче, підшивається нагрудник (кокюслик), на який густо нанизуються зверху дрібні, а далі все більш і більш великі золоті монети (алтин). Потім іде навколо талії широкий плисовий пояс (йипши къушакъ), шитий сріблом або золотом з великими срібними бляхами з рельєфними візерунками (копан). Іноді пояс підв’язували вовняною плетеною хусткою (бель явлукъ), таким чином, щоб позаду утворювався трикутник, який ледь не досягав ніг. Поверх каптана одягали коротку шубу (джуббе), переважно червоного або зеленого матеріалу, оббитого по краях хутром і широкими позументами (золота, срібна або мідна тасьма) по всіх швах. Виходячи з дому, крім описаного костюма, також одягали накидку рожевого або зеленого кольору (фередже). У повсякденному житті обов’язковою приналежністю жіночого вбрання є також фартух із ситцевої матерії (оглюк або пештимал).

Враховуючи погодні умови і призначення, розрізняють кілька різних фасонів взуття кримської татарки: сап’янові чобітки (місць), які надягають узимку в кімнаті, домашні туфлі без задників з гострими носками (папуч), розшиті золотом і сріблом, – улітку. При виході з будинку в негоду взували къатыры – щось схоже на калоші, або черевики, закриті зверху наполовину (терлик). Урочисті заходи відвідували в розшитих золотом красивих туфлях (аякъкъап). Все це взуття виготовляли з сап’яну чорного, жовтого або червоного кольорів. У дощову погоду одягалися ходулі (налын або табалдрык), які були дуже красиво оброблені і захищали ноги від бруду. В кімнаті носили також плетені з вовни тапочки (кальчин) або вовняні панчохи з красивим кольоровим візерунком (сырлы чорап).

 

Чоловічий одяг. Голову кримські татари зазвичай покривали низькою чорною смушковою шапкою (къалпакь), на дні якої іноді був вишитий півмісяць. Влітку були поширені тюбетейки (такъие) або (фес) червоного кольору. Сорочка з косим коміром (кольмек) заправлялася в широкі суконні шаровари (сокъма штан або шалвар) і затягувалася вовняним поясом (къушакъ), довгим і широким, зазвичай червоного або зеленого кольору. Поверх сорочки одягали коротку безрукавку типу жилета (ілик), зшиту з оксамиту, іноді прикрашену золотом. Поверх безрукавки носили іншу куртку з короткими або довгими (камзол) рукавами, а вже потім одягали довгий каптан (чекмен). Сорочки кримських татар виготовляли з домашнього полотна (кьотен). Решту одягу виготовляли здебільшого з грубого сукна домашньої роботи, у степових татар – часто з верблюжого сукна. Взимку замість жупанів одягали овчинні кожухи (тонъ) або овчинні куртки (курк). Широко використовувалися також такі різновиди одягу, як плащ (япынджа), башлик (башлыкъ), постоли зазвичай з волової шкіри (чарыкъ). Із взуття чоловіки носили чоботи (чизма), неодмінно з підковами на підборах, шкіряні черевики без халяв на підборах (потюк). Пастухи (чобан) носили куртки з баранячої шкури (курк, къыскъа тонъ) з поясом, до якого прикріплювався ніж (пычакъ) і сумка (чанта). Паломники, які побували в Мецці (аджи), носили чалму (сарыкъ), обгорнуту навколо фески або ковпака.

 

Словник

Одяг. Urba

 

Гардероб – урба такъымы

Магазин одягу – урба тюкяны

Сорочкакольмек  

Сорочка в клітинку  – santraçlı kölmekler,  сантрачлы кольмеклер

Клітинка – santraç, сантрач 

Штани – şalvar, шалвар  

Сукня  – anter,  антер  

Кольорова сукня – renkli anter, ренкли антер

Спідниця – fistan, фистан

Довга спідниця  – uzun  fistan, узун фистан

Надягати – kiymek, киймек

Одяг – urba

Поширити запис
Записано

zinedin@svitlytsia.in.ua

Коментарів немає

Залишити коментар