Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
 

Толерантність кримських ханів

Кримське ханство за своїм етнічним складом було багатонаціональним. Тут жили кримські татари, караїми, кримчаки, уруми (нащадки еллінів), вірмени, турки-османи, кримські цигани. Всі вони були підданими кримського хана, жили в мирі та злагоді, за законом і совістю. Завдяки мудрій політиці кримських ханів, була створена унікальна система рівноваги і синтезу. Що і сприяло виникненню самобутнього кримського суспільства.

 

Традиції були закладені першим кримським ханом Хаджі Гірай. Саме він показав приклад толерантності у своїй державі. Будучи мусульманином, він з повагою ставився до святинь інших конфесій. Хаджі Гірай своїм указом наказав так само щорічно виділяти кошти з ханської скарбниці на потреби християнських та іудейських громад. Особливим заступництвом Хаджі Гірая користувався Свято-Успенський монастир поблизу Кирк-Ера.

Кримські хани фінансували будівництво не лише мечетей, а й церков. Так Іслам Гірай II виділив кошти під нову церкву для готського населення села Бія-Салі на Качі. Фінансувався з ханської скарбниці й один з перших християнських храмів на Кримському півострові Георгіївський монастир на мисі Фіолент.

Толерантність кримських ханів полягала не тільки у будівництві й утриманні храмів. Так, в управлінні караїмів перебувала головна скарбниця країни дарабхане – Монетний двір. З часом склалися цілі династії в караїмській громаді, які наслідували відповідальну справу і були скарбниками кримських ханів.

 

krymskoe_khanstvo_xv_vek

 

Іноверці перебували і в дипломатичному корпусі, щоправда, на високі пости при ханському дворі вони, якщо навіть і переходили в іслам, претендувати не могли.

Православні та іудейські духовні особи звільнялися від усіх податків. Що стосується юрисдикції, то мусульманське право гарантувало своїм підданим, незважаючи на віросповідання, повну недоторканність їхнього майна, свободу торгової і ремісничої діяльності. Якщо ж у родині багатого кримського татарина була обслуга іншої віри, вона також мала право на спадщину. Все це якомога краще відображає віротерпимість кримськотатарського населення.

Проте, незважаючи на те, що ставлення до іновірців було більш ніж лояльним, у столиці ханства їм заборонялося селитися. Немусульмани мали право відвідувати Бахчисарай удень, але після вечірнього езана зобов’язувалися покинути місто. На інші ж міста ханства ця заборона не поширювалася.

 

Словник

 

Народне ремесло

Доброго дня, Eyi künler!

Народне ремесло – halq üneri (халкъ унери)

Народ – halq (халкъ)

Ремесло üner (унер)

 

Ткати  килим  – kilim toqumaq (килим токъумакъ)

Ткати – toqumaq (токъумакъ)

Килим – kilim (килим)

 

Нитка – yip (йип)

Вишивати – nağışlamaq (нагъышламакъ)

Велике значення кримські татари приділяли гончарному посуду, який розставляли на відкритих полицях.

Полиця raf (раф)

Кращі елементи традиції кримських татар закладені у гончарному мистецтві.

Гончарство – çölmekçilik (чёльмекчилик)

Кераміка – çölmekçilik sanaatı (чёльмекчилик санааты)

Глек  – sürail (сюраиль)

Поширити запис
Записано

merzhvinski@ukr.net

Головний редактор газети "Кримська світлиця"

Коментарів немає

Залишити коментар