Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА

Відбирання мови

«Нації вмирають не від інфаркту. Спершу їм відбирає мову», – саме так, майже медичною термінологією, формує діагноз Ліна Костенко. І як у медицині є свої тонкощі, від них часто-густо залежить не тільки перебіг лікування, а й саме життя пацієнта, так і в житті політичному від вірної діагностики залежить чимало.

Олександр Ярошевський

З іншого боку, людині притаманно надавати тим чи іншим подіям і процесам знайомі вже назви й не віднаходити щоразу нового велосипеда – а особливо в ситуаціях гострих, тоді й терміни вживаються відповідні. Чи це мітинг обурених зростанням тарифів мешканців мікрорайону, де хтось обов’язково крикне, що це є «геноцид»… Чи це зовсім іншого ґатунку й масштабу заходи, коли треба стисло, одним словом характеризувати ситуацію. От і під час «круглого столу» на тему: «Ухвала Всесвітнього форуму українців щодо загрози асиміляції кримської громади українців» слово з того ж ряду пролунало. Й слово це – «етноцид».
Йшлося про непропорційне зменшення кількості в Криму українців порівняно з кількісними показниками щодо представників інших націй, національностей, народів, народностей, які населяють багатонаціональний Кримський півострів. А їх же усього там аж 128 різних назв, – і це не враховуючи більше 90 000 самовизначень, в яких національну приналежність або приховано, або її не можна визначити, або вона – таких з 3000 – така, що не відомо, чи існує у природі, чи це примха носія.
Отже, з’явилися цифри, тож починаємо розбиратися й аналізувати кількісні показники, аби обґрунтувати чи спростувати якісне твердження щодо того, чи відбувається в Криму «етноцид», чи шокуючі ці цифри – результат якихось більш складних та глибоких процесів. Звісно, не всім спектром – а він від абазинців до японців – перейматимемося, екзотика лишається екзотикою, тож про те тільки, що болить.

2001_krim_nasel naselennya_krimu_u_18-21_st
Якщо порівняти дані перепису 2001 року з цифрами, які було надано за підсумками «Федерального статистического наблюдения в «Крымском федеральном округе» (так, кримське населення в жовтні 2014-го допитували зовсім не за Законом України … втім, інших даних наразі нема, тож «маємо те, що маємо»), то перші враження дійсно приголомшливі: українців у Криму зменшилося майже на чверть мільйона.
Можливо, Крим взагалі вимирає? Та ні! Навіть на тлі поступового зменшення населення усієї України чисельність населення Криму загалом зменшилася незначно: менш ніж на 120 000 осіб, що складає приблизно 5%. Є, до речі, досить численні національні групи, що зростають, і це, мабуть, і є той нормальний приріст, що перейматися ним людині й заповідано ще й у Святому Письмі: «Плодіться і розмножуйтеся». Їх не багато, й залишимо фахівцям вивчати, наскільки це природні процеси, а наскільки міграційні. Порадіймо за цих співвітчизників, погляньмо туди, де не все так природно.
З 576 647 українців Криму на 2001 рік залишилося на осінь 2014-го – 344 515. Куди поділися 232 132 людини? Всі вмерли і ніхто не народився? Так не буває. Може, записалися у росіяни? Полічимо: було 1 450 394 особи, котрі 2001 року самовизначилися як росіяни. Можна зауважити, що таке самовизначення в масі, можливо, й природне, але ось власний досвід (брав участь у тому переписі): «Папа у меня – немец, мама – белоруска (чи навпаки, це не суть, як ото зараз кажуть), а кто же я? А! – пишите – «русская»…» – врешті-решт, згідно з порядком перепису, кожна людина сама визначає свою приналежність до тієї чи іншої нації – і на якій вона це робить підставі – ото вже за межами граф опитувального листа… То, може, й наші чверть мільйона українців отак сховалися? Але не збігається: людей, котрі записалися 2014 року росіянами, виявилося 1 492 078 – тобто побільшало майже на 42 000. Де поділися ще 190 000? Є відповідь? Відповіді нема. Є версії, що виїхали десь. Ба де? Куди? Хто ж знає – перепис, який планувала Україна на 2011 рік, не відбувся – от і маємо справу виключно з якісними показниками та тенденціями, а тенденція – то річ непевна й частесенько суб’єктивна, як і взагалі заангажована… Для довідки – після холодної весни 2014 року Крим вимушені були полишити, за різними оцінками, від 40 000 до 100 000 громадян України, яким зараз вона надає свій притулок «на материку». Офіційні дані скромніші – за даними органів державної реєстрації, занотовано як ВПО – «внутрішньо переміщені особи» – приблизно 22 000. З них ледь не половина – кримські татари. І тут ми маємо теж кримський цифровий шок, але вже іншого, можливо, ще більш загрозливого плану.

З 1000 росіян вважають рідною російську мову 998. Тобто всі. З кримських татар – рідною вважають кримськотатарську три чверті: 740 з 1000. З 1000 українців (плач, Україно!) українська мова рідна для 203

Отже, перепис 2001-го зафіксував чисельність кримськотатарської людності в Криму цифрою 245 291 особа. У жовтні 2014-го, за російською системою опитування, кримськими татарами себе визнали в Криму 232 340 осіб. Кудись поділися 13 000 чоловіків, жінок, дітей – що з урахуванням традиційної (порівняно з російськими або українськими) багатодітності в кримськотатарських сім’ях викликає, можливо, ще більший подив, ніж невизначеність із 100-150 тисячами зниклих українців. І за тими ж самими даними кількість у Криму «просто» татар змінилася з 13 602 до… 44 996 осіб. Більш ніж утричі! Щось дивне, але в світі загальновідомих тез російської (наполегливої й скрупульозної) національної політики чомусь не дивно…
Ще кілька красномовних цифр з того ж звіту, що шокують та, може, щось підкажуть вдумливому розвіднику. З 1000 росіян вважають рідною російську мову 998. Тобто всі. З кримських татар – рідною вважають кримськотатарську три чверті: 740 з 1000. З 1000 українців (плач, Україно!) українська мова рідна для 203.
Щодо цифр абсолютних – у переписі 2001 року українську мову вказали рідною 228 250 кримчан. У жовтні 2014-го – 72 891.
На цьому хочеться поставити велику крапку. Чи, може, багато великих тих крапок…

Поширити запис
Записано

merzhvinski@ukr.net

Головний редактор газети "Кримська світлиця"

Коментарів немає

Залишити коментар