Рубрики
ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
 

Зміни до Закону «Про забезпечення прав і свобод ВПО»

Юрист мережі безкоштовних правових приймалень Української Гельсінської спілки з прав людини, координатор мережі безкоштовних правових приймалень для внутрішньо переміщених осіб Ганна Рассамахіна розказує про набуття чинності змін до закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Ці зміни безпосередньо стосуються і кримчан.

 

У січні 2016 року набули чинності зміни до Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Нова редакція Закону відповідає міжнародним стандартам у сфері внутрішньо переміщених осіб, значно розширює їхні права й усуває багато перепон, які до цього існували.

Коротко про основні зміни:

  1. Тепер отримувати статус ВПО можуть іноземні громадяни та особи без громадянства. Раніше це було неможливо. Зараз, якщо іноземний громадянин легально постійно мешкав на території Криму та м. Севастополя, наприклад, на підставі виду на проживання, то він може звернутися в органи соціального захисту й одержати статус ВПО, з усіма подальшими правовими наслідками.

 

  1. Статус ВПО можуть отримати особи, які не мали реєстрації в АРК та м. Севастополі. Раніше єдиною підставою для одержання статусу переселенця була наявність такої реєстрації. В усіх інших випадках треба було одержувати статус через суд. На сьогодні ця перешкода подолана. Людина, зареєстрована в Криму та м. Севастополі, одержує статус ВПО автоматично, особи, які не мали такої реєстрації, підтверджують своє проживання на цій території будь-якими іншими документами. Документами, що підтверджують проживання в Криму, можуть бути трудова книжка, документи, які підтверджують навчання в АРК та м. Севастополі (навчання як у середній школі, так і у ВНЗ), документи, що підтверджують наявність в особи нерухомості в АРК та м. Севастополі тощо. Дуже важливо, що цей перелік в Законі є відкритим, тобто ніхто не обмежує перелік документів, якими ви можете підтвердити своє проживання на Кримському півострові. Якщо статус переселенця одержує особа, незареєстрована в Криму, то документи, подані нею, і заява розглядаються протягом 15 днів. Після чого органи соціального захисту приймають рішення про надання чи ненадання особі статусу ВПО. Відмова у наданні такого статусу може бути оскаржена в суді.

 

  1. Наступна позитивна зміна стосується переселенців, які стають на облік в центр зайнятості й оформлюють допомогу з безробіття. Раніше для оформлення такої допомоги людині, яка не встигла звільнитися належним чином у Криму, не встигла одержати трудову книжку й наказ про звільнення, необхідно було надсилати нотаріально засвідчену заяву про звільнення. Це було технічно неможливо. Тому такі люди були позбавлені можливості розірвати трудові відносини, підтвердити Центру зайнятості те, що вони їх розірвали, і відповідно вони одержували мінімальну допомогу з безробіття. Новий закон вносить зміни, згідно з якими, якщо місце роботи людини-переселенця знаходиться на території, куди не здійснюється доставка кореспонденції, то така людина може подати заяву про звільнення в Центр зайнятості за місцем свого фактичного проживання. Після цього її трудові відносини для Центру зайнятості вважаються розірваними, і вона може оформити допомогу з безробіття у повному розмірі – розмірі, який має бути нарахований, зважаючи на її заробіток. Разом з тим подання такої заяви в Центр зайнятості не розриває трудові відносини особи для інших цілей. Наприклад, людині треба нарахувати пенсію, а вона не розірвала належним чином трудові відносини в Криму, проте розірвати такі відносини треба все одно через суд шляхом подачі позовної заяви.

 

  1. Ще одна важлива новація: з моменту набуття чинності цих змін до закону Державна міграційна служба та органи соцзахисту населення не мають права перевіряти фактичне місце проживання переселенців, тобто вони не можуть, як раніше, приходити додому до переселенця і перевіряти, чи мешкає він там, опитувати сусідів і здійснювати інші не дуже приємні процедури. Тим більше, що час їхніх візитів ніяк не регламентується.

Яким же чином збираються перевіряти фактичне місце проживання? Нова редакція закону встановлює, що перевірка фактів, які мають значення для надання або позбавлення статусу переселенця, здійснюється органами соцзахисту шляхом взаємодії з іншими органами влади, з органами місцевого самоврядування, а також з волонтерськими і громадськими організаціями, які надають різну допомогу ВПО. Це означає, що вони не можуть прийти до вас додому, але можуть зробити запит, наприклад, до сільради, на території якої ви мешкаєте, і сільрада може дати інформацію, чи живете ви фактично за цією адресою. Можуть запитувати волонтерські організації, які надають гуманітарну допомогу, міграційну службу, інші центральні органи виконавчої влади.

Ще один важливий момент: сьогодні переселенець може бути відсутній за місцем свого проживання на території, підконтрольній Україні, не більше 60 днів, іншими словами, якщо ви зареєстровані, наприклад, у Києві, і вам потрібно в якихось справах поїхати в інше місто, приміром, в Одесу, то ви можете поїхати не більше, ніж на 60 днів. Якщо вам потрібно бути відсутнім більше, ніж 60 днів, то ви повинні повідомити про це в органи соцзахисту за місцем вашого фактичного проживання.

Крім того, довідка ВПО видається тепер на невизначений термін, вона є безстроковою. Не потрібно продовжувати її дію, а також не потрібно ставити на цій довідці штамп Державної міграційної служби. Довідки, видані до набуття чинності цього Закону, скоріш за все, підлягають обміну на довідки нового зразка.

Цей Закон істотно змінює порядок реєстрації ВПО та призначення їм адресної допомоги для ВПО.

 

Важливо!

Повідомляємо, що безкоштовну юридичну допомогу кримчани та жителі Донбасу можуть отримати за адресою: м. Київ, вул. Інститутська, 21/8 з понеділка до середи з 14.00 до 19.00. 

Також можна звернутися за консультацією на гарячу лінію: 050-14-02-565. Графік роботи: понеділок – п’ятниця з 9.00 до 18.00.

Поширити запис
Записано

chornomorska@svitlytsia.in.ua

Коментарів немає

Залишити коментар